Drewniane elewacje

Drewno coraz częściej można spotkać na elewacjach. Drewno kojarzone jest z materiałem luksusowym i wpływającym na jakość. Zatem tam, gdzie jakość, design, trwałość i wysokiej klasy produkty – tam drewno jak najbardziej może być stosowane.

Jeśli zależy nam na inwestycji wieloletniej i nie planujemy częstych zmian, w pierwszej kolejności warto rozejrzeć się za drewnem egzotycznym lub termowanym. Elewacja wykonana z odpowiedniego drewna, oprócz trwałości i wytrzymałości, gwarantuje najwyższe walory estetyczne.
– Egzotyczne gatunki drewna zasłynęły w Europie przede wszystkim swoją odpornością na zmienne warunki pogodowe, wilgoć i wodę. To ich kluczowa przewaga w zastosowaniach zewnętrznych, czyli tarasach i elewacjach. Drewno egzotyczne jest mechanicznie twardsze, stabilne wymiarowo, a także eleganckie.

Drewno okoume na elewacji

Elewacja z drewna okoume – Jaf

Okoume to rożowo-łosiosowe drewno, pochodzące z lasów Kamerunu, Gabonu i Kongo. Na tle gatunków egzotycznych zaskakuje wyjątkową lekkością. Wyróżnia się również barwą. Jeśli preferujemy bardziej klasyczny, brązowy odcień drewna — okoume świetnie absorbuje środki malarskie i impregnujące. Wymarzony materiał do wymagającej obróbki, który można spotkać we wnętrzach drogich łodzi oraz na lądzie w postaci fornirów, mebli lub nowoczesnych desek elewacyjnych.

Drewno meranti na elewacji

Drewniane elewacje Jaf

Azjatyckie drewno meranti to jeden z gatunków najbardziej cenionych przez stolarzy. Surowiec służy do produkcji renomowanej drewnianej stolarki, drzwi i elewacji. Wybierając meranti, mamy pewność, iż nie powstaną wycieki żywiczne na powierzchni desek. Różnorodność kolorystyczna tego drewna sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Co więcej, meranti znakomicie chłonie lakiery. Jest to idealny wybór na stworzenie spójnej kolorystycznie elewacji oraz stolarki.

Termojesion

Problemów z lepkimi wyciekami żywicy nie uświadczymy, wybierając termojesion. W procesie wygrzewania drewno pozbawiane jest nadmiaru wilgoci, a zawarte w nim cukry są krystalizowane pod wpływem wysokiej temperatury, dzięki czemu materiał staje się dożywotnio chroniony przed biokorozją. W pakiecie otrzymujemy jednak coś jeszcze — oszałamiająco piękną barwę. Jest to odcień na pograniczu wytrawnego koniaku i kawy z mlekiem. Kolor głęboki, ciemny, spektakularny, który podkreśli charakter budynku. W efekcie termowania jesionu otrzymujemy elewację, która nawet przez ćwierć wieku będzie zachwycać.

Elewacja ażurowa: termososna, świerk i modrzew syberyjski

Pasjonaci architektury i designu zgodnie doceniają lekkie elewacje ażurowe. Drewniana żaluzja na fasadzie sprawia, że budynek zyskuje nowoczesny oraz znacznie lżejszy wygląd. Wertykalne ułożenie desek wyszczupla bryłę, a zarazem zapewnia więcej prywatności (zwłaszcza przy dużych przeszkleniach). Jest to również efektowny sposób na odświeżenie obiektu, który nie wymaga burzenia ścian. Wybór wymagających klientów najczęściej pada na termososnę, modrzew syberyjski lub świerk skandynawski o profilu prostopadłościanu. Ostatnie dwa możemy dodatkowo zabezpieczyć przed ogniem, zgodnie z klasyfikacją NRO.
– Alternatywę stanowią wysokiej jakości gatunki rodzime. Na szczególną uwagę zasługują deski elewacyjne poddane profesjonalnej obróbce termicznej — termojesion i atrakcyjniejsza cenowa termososna. Niesłabnącą popularnością cieszy się również modrzew syberyjski oraz impregnowany ciśnieniowo świerk. W JAF deski elewacyjne wykonane ze świerku i modrzewia możemy fabrycznie uniepalnić poprzez usługę impregnacji NRO. Decyzję o impregnacji warto podjąć jeszcze na etapie zakupu, wtedy otrzymamy trudnopalne deski w upatrzonym kolorze lazury. Do wyboru mamy 7 odcieni nanoszonych maszynowo. Dostarczony produkt jest zabezpieczony i gotowy do montażu — podpowiada ekspert JAF Polska.
Niezależnie od upodobań, każdy z opisanych gatunków to pewny wybór. Pamiętajmy, że drewno egzotyczne nie oznacza rabunkowej gospodarki leśnej. Wybierajmy materiał pochodzący ze zweryfikowanych łańcuchów dostaw i opatrzony międzynarodowym znakiem FSC.

Więcej informacji o elewacjach drewnianych