Zdrowy system grzewczy – ogrzewanie podłogowe

Wodne ogrzewanie podłogowe to energooszczędne rozwiązanie, które z powodzeniem utrzymuje optymalną temperaturę w całym domu. Ten rodzaj instalacji podnosi estetykę wnętrz, a przede wszystkim zmniejsza zużycie energii.

Ogrzewanie podłogowe rozprowadza ciepło łagodnie i równomiernie po pomieszczeniu, dzięki czemu komfort cieplny jest osiągany w temperaturze o 2°C niższej niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania konwekcyjnego. Niektórzy obawiają się, że ciepła podłoga może powodować dolegliwości związane z alergią czy krążeniem krwi. Tak jednak nie jest! Temperatura podłogi w poprawnie wyregulowanej instalacji powinna być w granicach 26-29°C. Niskotemperaturowe ogrzewanie nie tylko nie powoduje dolegliwości chorobowych, lecz wręcz może je eliminować.

Jak ogrzewanie podłogowe wpływa na organizm?

Rozkład temperatury przy ogrzewaniu podłogowym jest lepszy dla naszego organizmu niż w tradycyjnych grzejnikach.

 • Czujemy się lepiej, gdy jest wyższa temperatura na poziomie stóp, a niższa w okolicach głowy. Tak właśnie jest w ogrzewaniu podłogowym, zaś w ogrzewaniu tradycyjnym odwrotnie.
 • Uczucie ciepła na poziomie stóp sprawia, że nie czujemy potrzeby ustawiania grzejnika na wyższą moc. Ponieważ powierzchnia podłogi ma niższą temperaturę niż ludzkie ciało, ciepło jest odczuwalne łagodnie.
 • Niższa temperatura powietrza na poziomie głowy natomiast nie powoduje uczucia przegrzania, jakie może wystąpić przy rozgrzanych do 60 – 80°C grzejnikach. Dzięki temu w sezonie zimowym można uniknąć przeziębień wynikających z dużej zmiany temperatury przy wychodzeniu z domu.
 • Ogrzewanie podłogowe pozwala również regulować zdrowy i higieniczny mikroklimat pomieszczeń, przyjazny dla osób cierpiących na dolegliwości związane m.in. z górnymi drogami oddechowymi czy alergią na roztocza.
  Ogrzewanie podłogowe współpracujące z pompą wodną
 • W odróżnieniu od systemów wysokotemperaturowych, ogrzewanie podłogowe nie wysusza błon śluzowych, co sprzyja częstszym infekcjom. Nie powoduje cyrkulacji powietrza i związanego z nią wzbijania się kurzu, jak ma to miejsce w przypadku systemów konwekcyjnych.
 • Znika problem ze zjawiskiem przypalania się kurzu na rozgrzanych elementach grzewczych.
 • Ogrzewanie podłogowe ogranicza rozwój roztoczy, obniżając wilgotność względną podłogi.
 • Ciepła posadzka to również duże udogodnienie dla dzieci, lubiących bawić się na podłodze.

Zrównoważony system grzewczy – wodne ogrzewanie podłogowe

Styropian Knauf therm expert floor heating – montaż rur wodnego ogrzewania podłogowego

Pierwszym z warunków zapewnienia optymalnego działania ogrzewania podłogowego jest dobór odpowiedniej warstwy wykończenia. Standardowo na posadzki stosowane są kamień lub płytki ceramiczne. Nie eliminuje to paneli czy parkietów drewnianych, jednak muszą być to wyroby przeznaczone do tego typu zastosowań. Dlaczego nie można układać dowolnych paneli na ogrzewanie podłogowe? Temperatura w warstwie podłogi może osiągać około 50°C, co prowadzi do wysychania i wypaczania się tradycyjnych paneli, a zastosowane np. do ich produkcji i montażu lakiery czy spoiwa mogą po podgrzaniu emitować szkodliwe dla zdrowia związki.

Układanie rur grzewczych

Rury grzewcze mogą być układane tuż nad termoizolacją, na specjalnych matach metalizowanych za pomocą klipsów lub bezpośrednio w warstwie izolacji, co umożliwiają specjalnie wyprofilowane płyty styropianowe, jak np. Knauf Therm Floor Heating. Druga z tych metod pozwala na bardziej równomierny rozkład temperatur na powierzchni jastrychu.

Płyty Knauf therm floor heating

 • Specjalnie wyprofilowane wypustki i użebrowania płyt styropianowych nie tylko blokują rury w ustalonym położeniu, lecz także zapewniają właściwe ukierunkowanie strumienia ciepła w górę i zapobiegają jego rozprzestrzenianiu się w warstwie wylewki lub do gruntu.
 • Termoizolacja o współczynniku lambda 0,033 W/mK jest dostępna w grubościach podstawy 20 i 30 mm, co pozwala na dobranie materiału odpowiedniego do indywidualnych wymagań.
 • W przypadku montażu systemu w podłodze na gruncie należy dodatkowo ułożyć spodnią warstwę izolacji w postaci twardego styropianu, jak np. Knauf Parking/Fundament EPS 200 o współczynniku lambda 0,033 W/mK i grubości ok. 60 cm.
 • Taki układ rur i termoizolacji pozwala nie tylko zapobiec stratom ciepła do gruntu, lecz także znacząco podnosi efektywność działania ogrzewania podłogowego. Może to skutkować koniecznością obniżenia temperatury wody zasilającej, co przekłada się na dodatkowe oszczędności.

Więcej informacji na stronie: www.styropianknauf.pl