Jak przygotować kominek do sezonu grzewczego?

Kominki stały się ważny elementem wyposażenia każdego domu. Nie są to jedynie urządzenia, których zadaniem jest podniesienie walorów estetycznych pomieszczeń, ale przede wszystkim stanowią bardzo wydajne źródło ciepła.

Takie rozwiązania jak kominek z płaszczem wodnym (np. DefroHome) czy też systemem dystrybucji gorącego powietrza doskonale sprawdzają się jako dodatkowe źródło ciepła. Są wydajne, ekologiczne i komfortowe w użytkowaniu. Potwierdzeniem najwyższej jakości kominków jest certyfikat Ecodesign. Jednak aby w pełni cieszyć się korzyściami płynącymi z eksploatacji kominka, trzeba przestrzegać kilku elementarnych zasad. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią jakość materiału opałowego. Nieodpowiednia jakość drewna może prowadzić do uszkodzenia kominka i nieefektywnego spalania. Drugą kwestią jest utrzymanie odpowiedniego stanu technicznego kominka. Jest to bardzo aktualny temat, ponieważ zbliża się sezon grzewczy. Końcówka lata to optymalny aby zadbać o kominek w naszym domu. Wiele czynności można wykonać samemu, jednak są też takie, które trzeba powierzyć fachowcom. Jakie działania podjąć, aby nasz kominek działał wydajnie i bezpiecznie? Podpowiadamy!

Podstawowa kwestia – czysty wkład kominkowy

Podstawą do efektywnego działania wkładu kominkowego (lub kominka wolnostojącego) jest jego czystość. Ponadto wpływa to oczywiście bezpośrednio na estetykę kominka.

  • Pierwszym krokiem jest demontaż rusztu. Dzięki temu będziemy mogli dotrzeć do każdego zakamarka urządzenia. Samo czyszczenie powinno odbywać się za pomocą plastikowej szczotki.
  • Po usunięciu wszelkiego nalotu można przystąpić do mycia wkładu kominkowego. W tym przypadku należy zastosować specjalny preparat dedykowany do mycia wkładów kominkowych.
  • Podczas czyszczenia kominka nie można zapomnieć o uszczelkach i zawiasach. Po pierwsze trzeba sprawdzić ich stan techniczny (jeśli to konieczne – wymienić) oraz oczyścić i posmarować żaroodpornym smarem.
  • Ostatnim krokiem jest czyszczenie szyny kominkowej. Należy ją czyścic w miarę regularnie. Jest ona bardzo podatna na osadzanie się zanieczyszczeń. Bieżące zabrudzenia można usunąć za pomocą suchej szmatki z płynem do naczyń. Oprócz tego, na rynku występuje wiele dedykowanych preparatów, które pomogą nam zadbać o estetykę szyby wkładu kominkowego.

Kontrola stanu technicznego kominka

Do prawidłowego funkcjonowania kominka konieczny jest drożny przewód kominowy. Przegląd komina powinno się wykonywać przynajmniej raz w roku (musi go wykonać kominiarz z uprawnieniami mistrza kominiarskiego). Oprócz tego, obowiązkowe jest czyszczenie przewodów kominowych. Przewody odprowadzające dym powinny być czyszczone cztery razy w roku, przewody spalinowe dwa razy w ciągu roku, natomiast wentylacyjne – raz.
Zaniedbany kominek i cała infrastruktura pomocnicza, mogą być zagrożeniem dla użytkowników. Nowoczesne kominki (np. kominki narożne firmy DefroHome) to funkcjonalne urządzenia, które wpisują się w trendy XXI wieku. Dodatkowo, stanowią jedno z najtańszych źródeł ciepła spośród wszystkich dostępnych na rynku. Dbajmy więc o to, aby coraz popularniejsze kominki, faktycznie służyły swoją innowacyjnością i były bezpieczne dla domowników.