Jak podłączyć pompę do hydroforu?

Hydrofor przydaje się szczególnie, gdy nie mamy możliwości podłączenia do ogólnej sieci wodociągowej. To dobre rozwiązanie także w sytuacjach, gdy chcemy mieć dostęp do wody ze studni, na przykład do podlewania roślin w ogrodzie.

Warto zainwestować w to rozwiązanie, kupując odpowiedni zestaw hydroforowy, a później poprawnie podłączyć go do pompy. Podpowiadamy, jak to zrobić

Hydrofor – co to takiego? Jak jest zbudowany?

Zestawy hydroforowe (nazywane też instalacjami hydroforowymi) to powszechnie znane zestawy urządzeń, pozwalające uzyskać i utrzymać stałe ciśnienie wody w domu, do którego nie jest połączona ogólna sieć wodociągowa. Składają się one z kilku podzespołów. Ich konstrukcja jest zamknięta – częściowo wypełniona powietrzem i wodą. Znajduje się tu również manometr, a czasem i wodowskaz.
Istotnym elementem każdego hydroforu są napędzane silnikiem elektrycznym pompy wirnikowe. Z kolei wyłącznik ciśnieniowy (określany też jako presostat) odpowiada za włączenie i wyłączenie prądu elektrycznego. Poza tym w zestawie hydroforowym ważną rolę odgrywają zawory – zwrotne i bezpieczeństwa. Przykładowe modele znajdziemy pod adresem https://www.dostudni.pl/zestawy-hydroforowe,c11.html

Jak działa hydrofor?

Gdy pompa się włączy, woda jest doprowadzana do zbiornika. Jego napełnianie powoduje zmniejszenie przestrzeni zajmowanej przez powietrze, co wywołuje reakcję – sprężenie powietrza. Dopiero, gdy zostanie osiągnięte zadane ciśnienie, presostat wyłącza pompę.
Ten cykl się powtarza – jest uwarunkowany panującym ciśnieniem. Jeśli jest duże (gdy zawór poboru zostaje otwarty) woda jest wypychana ze zbiornika. Ta reakcja powoduje, że poziom wody w zbiorniku obniża się, a ciśnienie powietrza spada. Kiedy osiągnie minimalny poziom, ponownie zaczyna pracować presostat – załączając pompę. Powoduje to wzrost ciśnienia powietrza do wartości maksymalnej.

Podłączamy pompę do hydroforu – krok po kroku

• Krok 1: instalujemy rurę ssawną w studni

pompa hydroforowa

Pompa hydroforowa

Zaczynamy od wpuszczenia do studni rury zasysającej, na końcu której umieszczamy zawór zwrotny. Jego zadanie jest kluczowe – zabezpiecza przed cofaniem się wody do studni. Znajduje się tu także sitko, które chroni przed nieczystościami mogącymi dostać się do zestawu hydroforowego. Rurę zasysającą uszczelniamy dodatkowo taśmą teflonową. Istotna uwaga: jeśli zestaw hydroforowy ma być używany cały rok, zakopmy rurę w ziemi na głębokość około 1 metra. Zapobiegnie to jej zamarznięciu.
• Krok 2: Instalujemy zawór zwrotny i filtr zabezpieczający wirniki
Kiedy zainstalujemy już rurę ssawną w studni, możemy przystąpić do podłączenia zaworu zwrotnego do hydroforu. Jak wcześniej wspomnieliśmy, zadaniem zaworu jest zapobiegnięcie cofania się wody ze zbiornika do rury. Pamiętajmy, aby zawór dokładnie uszczelnić (najlepiej za pomocą taśmy teflonowej) i dopiero po wykonaniu tej czynności przykręcić go w przeznaczonym do tego celu miejscu w zbiorniku hydroforowym.
Na tym etapie instalujemy też filtr, który zabezpiecza hydrofor przed dostaniem się do niego zanieczyszczeń. Jego również – nim szczelnie przykręcimy do zaworu zwrotnego – zabezpieczamy taśmą teflonową.
• Krok 3: Zabezpieczenie przed pracą pompy na sucho
Dość często do awarii hydroforu dochodzi, gdy pompy pracują na sucho. Dzieje się tak, kiedy poziom wody w studni mocno się obniży. Takie zdarzenie może uszkodzić hydrofor, więc bardzo ważne, by zamontować w nim specjalne zabezpieczenie przed pracą na sucho. Dzięki niemu pompa przestanie pracować, jak tylko w studni będzie zbyt mało wody.
• Krok 4: Montujemy zawór kulowy
Jakie jest zadanie zaworu kulowego? Zapewnia odcięcie dopływu wody na wypadek awarii. Podobnie jak w poprzednich etapach, uszczelniamy go taśmą teflonową i przykręcamy w odpowiednim miejscu – instalacji zabezpieczającej hydrofor przed pracą na sucho.
• Krok 5: Instalacja rury zasilającej sieć wodociągową w domu
Po zamontowaniu zaworu kulowego, możemy zamocować do niego rurę odpowiedzialną za doprowadzanie wody do domowej instalacji wodociągowej. Pamiętajmy, aby zainstalować ją powyżej zaworu kulowego. Dzięki temu łatwo odetniemy dopływ wody, gdy wystąpi awaria.
• Krok 6: Montaż rury ssawnej
To dość długa oraz sztywna rura, więc należy użyć dodatkowej giętkiej rury. Wszystko – końcówkę rury ssawnej, obie końcówki rury giętkiej, ale i wejście w hydroforze – uszczelniamy taśmą teflonową. W dalszej kolejności przykręcamy końcówkę rury ssawnej do jednej z końcówek rury giętkiej, drugą zaś do wyznaczonego wejścia hydroforu z zaworem zwrotnym oraz filtrem zabezpieczającym wirniki.
• Krok 7: Uruchamiamy hydrofor!
Wszystko zamontowane? Możemy zatem uruchomić hydrofor, pamiętając przy tym, by całą instalację napełnić wodą, ponieważ – jak już wspomnieliśmy – praca na sucho może się bardzo źle skończyć dla pompy. Istotne jest także, by wyregulować hydrofor, a dokładnie wyłącznik ciśnieniowy.

Jeśli poszukujecie odpowiedniego zestawu hydroforowego –  zapraszamy do sklepu dostudni.pl