Jak zaplanować budowę domu z instalacją fotowoltaiczna?

Coraz większą popularnością cieszą się instalacje solarne, które szczególnie w okresie letnim wspomagają podgrzewanie wody użytkowej. Natomiast nowoczesne instalacje fotowoltaiczne dają także możliwość zyskania darmowej energii.

Panele fotowoltaiczne wykorzystując energię słoneczną wytwarzają prąd elektryczny dla budynku. Należą do grupy urządzeń wykorzystujących OZE (odnawialne źródła energii). Promienie słońca padają na panele fotowoltaiczne, a te zamieniają je w darmową energię elektryczną.

Na etapie projektowania domu, ewentualnie, gdy budynek jest w stanie surowym, warto uwzględnić kilka rzeczy, które później ułatwią montaż instalacji fotowoltaicznej. Przekonaj się, jak łatwo zaplanować budowę domu z instalacją fotowoltaiczną.

Panele fotowoltaiczne i ich montaż – co warto uwzględnić, by instalacja niezbędnych komponentów przebiegła szybko i bezproblemowo?

Projekt domu, w którym mają zostać zamontowane panele fotowoltaiczne, nie różni się zanadto od standardowego domu rodzinnego, jednak przy okazji opracowywania instalacji elektrycznej, uwzględnia się kilka istotnych szczegółów, które na późniejszych etapach prac okażą się kluczowe.

Jednym z nich jest kąt nachylenia dachu. Choć obecnie panele fotowoltaiczne czy solarne można zamontować nawet na dachach płaskich, to jednak wymaga to montażu dodatkowych wysięgników, które pomogą ustawić panele pod odpowiednim kątem. Zalecanym przez producentów spadkiem jest ten o wartości od 30 do 45 stopni, a tym optymalnym, sugerowanym m.in. na stronie http://inovativ.pl/, jest dach na planie prostokąta, który nie będzie miał dodatkowych okien, otworów wentylacyjnych czy kominów. Istnieje również możliwość zamontowania paneli fotowoltaicznych poza budynkiem na specjalnie przygotowanych stelażach, jednak wiąże się to z pewnymi trudnościami. Chodzi m.in. o przeciągnięcie kabli pod gruntem, co wiąże się z dodatkowymi pracami, zwłaszcza jeśli budynek już stoi, dlatego warto uwzględnić instalację fotowoltaiczną już na etapie projektu budynku.

Kable i osprzęt instalacji fotowoltaicznej

Planując instalację fotowoltaiczną należy wziąć pod uwagę okablowanie i urządzenia dodatkowe, łączące panele z domową siecią energetyczną. Panele na dachu to tylko jeden z elementów całej instalacji, a dużą rolę w jej poprawnym działaniu odgrywa m.in. inwerter, który montowany jest wewnątrz budynku w formie skrzynki. Monitoruje on jakość napięcia elektrycznego i dostosowuje je do wymogów sieci niskiego napięcia, jaka funkcjonuje w większości mieszkań i gospodarstw domowych. Zamiana napięcia stałego na przemienne odbywa się w sposób ciągły, a użytkownik musi mieć łatwy dostęp do inwertera, dlatego już wcześniej warto znaleźć takie miejsce w domu (np. kotłownia).
Okablowanie również należy uwzględnić przy projekcie domu z  instalacją fotowoltaiczną, by uniknąć konieczności kucia w już gotowych ścianach. Wszelkie prace warto wykonać przed etapem tynkowania. W tych i wielu innych aspektach można zwrócić się do profesjonalnych firm, jak choćby Inovativ, która pomaga także w dofinansowaniu do fotowoltaiki.