Czym bezpiecznie skanować ściany zanim zaczniesz wiercić

Zanim zaczniesz wiercić w ścianie, sprawdź czy nie uszkodzisz przewodu elektrycznego, instalacji grzewczej albo ważnych elementów metalowych lub drewnianych. Ich zlokalizowanie jest proste – wystarczy sięgnąć po nowoczesny, elektroniczny detektor.

W unikaniu takich kłopotów pomocne są wyspecjalizowane skanery, zwane też wykrywaczami, które bezbłędnie wskazują miejsca, gdzie wiertło nie powinno się zagłębiać.

Uwaga na przewody elektryczne!

Przewody elektryczne ukryte w ścianie potrafią przysporzyć problemów każdemu monterowi i specjaliście od wykańczania wnętrz. Zwykle bowiem właściciel pomieszczenia nie wie precyzyjnie, w którym miejscu zostały ułożone. Wwiercenie się w taką instalację oznacza nie tylko jej uszkodzenie, ale i możliwość doprowadzenia do groźnego w skutkach wypadku, jakim jest porażenie prądem.

Zanim więc sięgniemy po wiertarkę, należy dokładnie sprawdzić, gdzie tkwią takie przewody. Służy do tego elektroniczny skaner przewodów elektrycznych – wykrywacz Zircon L 550C MultiScanner, dzięki któremu szybko zlokalizujemy newralgiczne miejsca ukryte w ścianie, podłodze czy w suficie.

Jak to działa?

  • Wykorzystywane jest zjawisko fizyczne, nazywane indukcją elektromagnetyczną. Generowane pole elektromagnetyczne sprawia, że w przewodnikach znajdujących się w jego zasięgu pojawia się przepływ prądu (za sprawą różnicy ładunków). Skaner bezbłędnie to interpretuje.
  • Nowoczesne urządzenia pozwalają wykrywać zarówno drewno, jak i metal, a te najlepsze sprzęty potrafią wskazać metale żelazne, np. pręty zbrojeniowe, które są umieszczone nawet do 76 mm od ściany – mówi menadżer marki ZIRCON w Lange Łukaszuk.
  • Kluczowe jest, żeby urządzenie dobrze lokalizowało i informowało o przewodach pod napięciem. Te najczęściej są umieszczone kilkadziesiąt centymetrów od ściany, więc wykrywacze poradzą sobie z nimi bez problemu.
  • Topowe urządzenia dokładnie wszystko pokazują na wyświetlaczu. Wskazuje on wszystkie wyniki pomiarów w sposób czytelny i intuicyjny. Dodatkowo urządzenie w momencie wykrycia celu rzuca na ścianę wiązkę światła w postaci czerwonej strzałki.

Element drewniany czy metalowy w ścianie

Innym typem elektronarzędzi ułatwiających prace remontowe są lokalizatory elementów drewnianych i profili metalowych ukrytych na przykład pod płytą gipsowo-kartonową (na głębokości do 38 mm). Ułatwiają one choćby odnalezienie elementów nośnych takich ścianek bez konieczności uszkodzenia płyty. Urządzenie sygnalizuje odnalezienie celu dźwiękiem i – w zależności od modelu – włączeniem zielonej diody lub pojawieniem się odczytu na wyświetlaczu. Bardziej zaawansowane modele są w stanie rozpoznać nie tylko krawędzie, ale także i środek elementu – zobacz szczegóły 

Jak nie trafić w rurę z gorącą wodą

Podczas prac wykończeniowych, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na instalacje grzewcze. Należy uważać, żeby nie uszkodzić rury, którą może być transportowana gorąca woda.
Innowacyjny skaner Zircon X85 MultiScanner jest wyposażony m.in. w funkcję wykrywania termicznego. Dzięki temu można precyzyjnie zlokalizować plastikowe rury wypełnione ciepłą wodą umieszczone w ścianie na głębokości do 50 milimetrów.

więcej na www.langelukaszuk.pl