Idealnie szczelny prysznic

Jednym z miejsc, które w łazience są szczególnie podatne na zawilgocenia jest prysznic. Dlatego też podczas urządzania lub remontu łazienki warto poświęcić mu sporo uwagi i bardzo dokładnie go uszczelnić. Ekspert marki Den Braven wyjaśnia, jak wykonać to zadanie szybko i perfekcyjnie.

Para oraz wysoka temperatura sprzyjają pojawieniu się na ścianach, a zwłaszcza w narożach pleśni czy nieestetycznych wykwitów. Można tym problemom zapobiec, uszczelniając newralgiczne miejsca w łazience. Dzięki temu można zapobiec wyciekom wody spomiędzy szyb, zminimalizować ryzyko przedostawania się jej pod kabinę, a także wnikania wilgoci w trudno dostępne zakamarki na styku płytek i brodzika.

Silikon do zadań specjalnych

Uszczelnienie przestrzeni w obrębie kabiny prysznicowej nie wymaga dużej wprawy i specjalistycznej wiedzy. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniego preparatu oraz zastosowanie się do kilku podstawowych zasad jego aplikacji. Produktami, które najlepiej wybrać do tego celu są silikonowe uszczelniacze, dostępne w formie wygodnego i praktycznego kartusza. Trzeba jednak pamiętać, że silikon silikonowi nierówny, a w przypadku kabiny prysznicowej jakość preparatu ma szczególne znaczenie – mówi specjalista marki Den Braven. Musi to być silikon, który nie tylko stworzy trwałą, szczelną i odporną na mydło oraz detergenty fugę, ale również będzie wzbogacony o środek grzybobójczy. Dzięki temu nie będzie trzeba martwić się, że spoina zacznie pękać, zaszkodzą jej używane przez domowników kosmetyki lub środki czyszczące czy też pojawi się na niej czarny nalot z pleśni”, dodaje ekspert. Jeżeli zatem chcemy uzyskać efekt idealnie uszczelnionego prysznica to należy wybrać dobrej klasy uszczelniacze, dedykowane właśnie takim przestrzeniom – np. Silikon Sanitarny czy Silikon Extra Sanitarny marki Den Braven.

Uszczelnianie krok po kroku

  • Zaczynamy od przygotowania podstawowego ekwipunku: silikonu, pistoletu do kartuszy, taśmy ochronnej i szpatułki do wygładzania spoiny.
  • Przed przystąpieniem do nakładania preparatu należy dociążyć brodzik, symulując obciążenie robocze, a następnie bardzo dokładnie oczyścić, odtłuścić i osuszyć miejsce aplikacji, bo w przeciwnym razie fuga może nie zachować swoich właściwości – będzie się łuszczyć albo niewłaściwie przylegać do docelowej powierzchni
  • Kiedy przestrzeń wewnątrz kabiny jest przygotowana, dobrze jest zabezpieczyć brzegi szczeliny taśmą ochronną i przystąpić do nakładania silikonu.
  • Silikon trzeba nakładać płynnym, jednostajnym ruchem, dzięki czemu preparat będzie rozprowadzany równomiernie, nie powstaną wolne przestrzenie ani zgrubienia.
  • Kolejny krok to wygładzenie spoiny i nadanie jej takiego kształtu, aby woda mogła swobodnie z niej spływać. Można to zrobić specjalnie wyprofilowaną Szpachelką Uniwersalną Den Braven, a następnie dla poprawy estetyki spoiny, delikatnie wygładzić ją palcem zwilżonym w wodnym roztworze mydła, dodaje ekspert.
  • Ostatnim etapem jest usunięcie taśmy i pozostawienie silikonu do wyschnięcia. Zwykle nie trwa to długo, jednak zanim skorzysta się z doskonale uszczelnionego prysznica, najlepiej odczekać tyle, ile na opakowaniu zalecił producent.
    www.denbraven.com