Pasywny dom z betonu, szkła, stali i aluminium

Właściciele zawodowo zajmują się ochroną środowiska. Chcieli zbudować dom pasywny. Realizację projektu powierzyli pracowni architektonicznej Faulkner Architects. Budynek idealnie wtapia się w otaczającą go naturę, czerpie z jej dobrodziejstw.

Pierwotnie właściciele chcieli przebudować ranczo z 1954 roku, leżące u podnóża góry w Valley Oak w Kalifornii. Niestety okazało się to niemożliwe. Dlatego zdecydowali się na budowę nowego domu, ze starej konstrukcji zachowując jedynie kominek, który został obudowany betonem, w taki sposób, że pion kominowy stał się elementem nośnym.

Przestrzeń otwarta na świat

Rodzina pragnęła domu otwartego na świat, stąd pomysł na ogromne przeszklenia, uzyskane dzięki systemom Reynaers Aluminium. Powstały wysokie na dwie kondygnacje przeszklone ściany.

  • wybrano system fasadowy CW 50, zapewniający nieograniczoną swobodę projektowania oraz maksymalne nasłonecznienie wnętrz.
  • W przejściach na zewnątrz zastosowano termoizolowany system podnoszono-przesuwny Concept Patio 130, który spełnia najwyższe standardy izolacyjności, stabilności (maksymalna waga skrzydła wynosi 300 kg) i bezpieczeństwa.
  • Do konstrukcji okien wykorzystano system okienny CS 68. To rozwiązanie wprost idealne dla budynków, z których roztacza się piękny widok.
    Oprócz tego właściciele chcieli mieć dom z otwartymi przestrzeniami, w których poszczególne pomieszczenia o różnych funkcjach będą się przenikały, tworząc spójną całość. Architekci, tworząc projekt, dążyli do maksymalnej prostoty, żeby dom nie przyćmił swoim wyglądem naturalnego otoczenia.

Zeroenergetyczne rozwiązania

W całym projekcie postawiono na koncepcję zrównoważonego rozwoju, zastosowano materiały budowlane, które nie wymagają konserwacji – kortenowska stal na zewnętrznych ścianach, drewno we wnętrzach, beton – chodziło o uzyskanie zerowego rocznego kosztu eksploatacji. Przeszklenia o wysokich parametrach izolacyjności termicznej znacznie zmniejszają koszt chłodzenia i ogrzewania budynku. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu systemów aluminiowych Reynaers Aluminium. System fotowoltaiczny o mocy 8,1 kW produkuje więcej energii niż zużywa dom w ciągu roku. Deszczówka jest zbierana do specjalnych zbiorników i wykorzystywana w toalecie i w pralni. Oprócz tego zastosowano również pompę ciepła do ogrzewania i chłodzenia domu, co pozwoliło znacznie ograniczyć zużycie energii.

REYNAERS ALUMINIUM to europejski producent przyjaznych dla środowiska i energooszczędnych systemów aluminiowych dla okien, drzwi, ścian osłonowych, systemów przesuwnych, osłon przeciwsłonecznych oraz ogrodów zimowych.

pasywny dom w Kaliforni ; architekt: Faulkner Architects, fotograf: Joe Fletcher

Informacje o projekcie:
Lokalizacja: Orinda, Kalifornia, USA
Architekt: Faulkner Architects
Producent: Fenestration Concepts
Fotograf: Joe Fletcher
Zastosowane systemy Reynaers Aluminum:
Okna: CS 68
Systemy przesuwne: CP 130
Ściany osłonowe: CW 50