Znormalizowane wymiary okien

Czy są jakieś typowe wymiary okien? Jakie najmniejsze i największe rozmiary mogą mieć okna z profilami PVC?

Na rynku funkcjonuje określenie okno standardowe, aczkolwiek nie ma żadnych norm, które by narzucały standardową wielkość takiego okna. Powszechnie stosuje się symbole typu: okno O36/O37, co oznacza dwudzielne o szerokości 1765 mm i wysokości 1435 mm. Okno o symbolu 014/015 to z kolei okno jednodzielne o szerokości 865 mm i wysokości 1135 mm. Takich oznaczeń jest wiele, ale służą raczej usystematyzowaniu oferty i ułatwiają wycenę okien, a nie są obowiązującą normą okien standardowych.
Dlatego ważne, by każdy otwór okienny został zmierzony przez firmę, u której okno zamawiamy. Tylko wtedy jest pewność, że okno będzie pasowało.

Co do maksymalnych i minimalnych wymiarów okien PVC, to pojedyncze skrzydło okienne może mieć maksymalnie 1500 x 1500 mm. Skrzydło balkonowe natomiast 1000 x 2500 mm. Oczywiście na ścianie budynku można zamontować okna jedno przy drugim i w ten sposób powstanie duża powierzchnia dobrze doświetlająca mieszkanie.
Najmniejsze okno, jakie można wykonać z PVC ma wymiar około 460 x 500 mm.
Bardzo małe okna stosuje się najczęściej w garażach i pomieszczeniach gospodarczych. Czy małe okno ma lepsze parametry izolacyjności termicznej niż duże? Nie. Wykonane z typowych profili małe okno ma wręcz gorsze właściwości od dużego, ponieważ procentowo więcej powierzchni zajmują profile, a te mają słabsze cechy cieplne od szyb zespolonych.

Konsultacja