Kamień dekoracyjny na elewacje

Choć kojarzony jest głównie z wystrojem wnętrz, w swojej betonowej odmianie równie efektownie prezentuje się na elewacji, ogrodzeniu czy jako element architektury ogrodu. Mowa naturalnie o kamieniu dekoracyjnym, stanowiącym nieszablonową alternatywę dla standardowych materiałów wykończeniowych takich jak tynki czy klinkier.

Elewacyjne płytki betonowe są oferowane w różnorodnych barwach, kształtach i fakturach. W ten sposób nawet najprostsza architektonicznie bryła może znacznie zyskać na elegancji i reprezentacyjnym charakterze.

STEGU kamień dekoracyjny NEPAL

Wzornictwo płytek inspirowane jest architekturą wielu zakątków świata – od mroźnej Północy aż po rozgrzane słońcem uliczki śródziemnomorskich miast. To natomiast stwarza ogromne pole do popisu dla inwestorów czy architektów. I tak przykładowo struktury charakterystyczne dla Bliskiego Wschodu, wapienne bloki czy drobno cięty piaskowiec delikatnie ocieplą elewację. Z kolei tworzące ciekawy układ szlifowanych łupków, jasne kamienie dekoracyjne o surowym, północnym charakterze, doskonale będą komponowały się z „chłodnymi” materiałami, jak szkło i metal – dodaje ekspert z firmy Stegu.

Elewacyjny kamień betonowy:

  • imituje takie materiały, jak np. kamień naturalny, cegła ceramiczna czy deska drewniana, odwzorowując ich strukturę.
  • Jest przy tym od nich tańszy i łatwiejszy w układaniu.
  • Możemy nim wykończyć całą elewację lub tylko zaakcentować wybrane jej fragmenty.
  • To bardzo trwały i solidny surowiec, co czyni go świetnym materiałem do zastosowania na narożach, cokołach, a także w strefie wejściowej czy garażowej, w miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia.

Kamień dekoracyjny nie tylko na elewacji

STEGU kamień dekoracyjny SIERRA

Kamień betonowy doskonale sprawdzi się zarówno w nowoczesnej aranżacji, jak i tej bardziej klasycznej.

Stonowana kolorystyka płytek betonowych zamontowanych na całej elewacji stanowi idealne tło dla otaczającej roślinności.  Coraz częściej projektanci proponują wychodzenie z materiałami dekoracyjnymi na zewnątrz, czyli powielenie tego samego wzoru płytek we wnętrzu i na elewacji. Takie ujednolicenie wystroju prezentuje się bardzo efektownie, szczególnie w strefie przytarasowej, której coraz częściej towarzyszą duże przeszklenia łączące wizualnie dom z ogrodem. Odpowiednia elewacja, współgrająca z kolorystyką wykończenia płyty tarasowej i alejek, np. z kostki brukowej będzie stanowić dopełnienie pięknie wypielęgnowanego ogrodu Dążąc do pełnej harmonii poprzez zapewnienie spójności w aranżacji, możemy pójść jeszcze o krok dalej i pokusić się o takie samo wykończenie ogrodzenia wokół naszej posesji czy takich elementów małej architektury jak np. grill ogrodowy – dodaje ekspert z firmy Stegu. 

Trwałość kamiennych płytek betonowych

Jednak nie tylko walory dekoracyjne przemawiają za zastosowaniem tego materiału na elewacji. Płytki betonowe, z uwagi na wysoką jakość surowców użytych w procesie produkcji, są niezwykle trwałe. Nie poddają się działaniu warunków atmosferycznych jak słońce deszcz czy mróz. Są również odporne na eksploatację. Ponadto jest to rozwiązanie proste w wykonaniu. Są także płytki z gotową fugą, co dodatkowo ułatwia montaż i skraca czas wykonania takiej okładziny. Sama ściana zaś otrzymuje jednolitą kolorystykę.

Co więcej, kamień dekoracyjny to materiał ekologiczny i przyjazny środowisku – 100% odpadu produkcyjnego jest w całości wykorzystywane ponownie w produkcji w firmie Stegu.

www.stegu.pl