Przyszłość w niskoenergetycznym domu drewnianym

Perspektywa dużych oszczędności związanych z kosztami eksploatacji obiektu sprawia, że bardzo popularne na zachodzie Europy budownictwo niskoenergetyczne z roku na rok znacznie poszerza grono zwolenników także w Polsce. Niskie zużycie to jednak nie najważniejsza zaleta.

Wraz z nadchodzącą w 2021 roku zmianą Warunków Technicznych inwestorzy stają przed wyzwaniem budowy obiektów efektywnych energetycznie. Już dziś większość producentów budynków realizowanych w technologii szkieletowej, prefabrykowanej lub modułowej oferuje domy spełniające te wymagania.

Budynek niskoenergetyczny, czyli jaki?

– Wychodzimy z założenia, że ważne są nie tylko solidne materiały i sprawdzone metody budowy, ale także samopoczucie mieszkańców. Poszukiwania idealnego modelu budownictwa rozpoczęły się wiele lat temu, kiedy eksperci Grupy Saint-Gobain opracowali standard dla domów jednorodzinnych. Fundamentem koncepcji Multi Comfort jest zapewnienie komfortu termicznego, akustycznego, dobrej jakości powietrza i wizualnego. Użytkownicy domów, osiedli, szkół czy przedszkoli powinni czuć się w nich dobrze, bo ma to wpływ na nasz ogólny stan zdrowia. Z punktu widzenia naszego portfela obiekty te powinny być efektywne energetycznie, bezpieczne i przyjazne dla zdrowia oraz środowiska – mówi ekspert Multi Comfort Saint-Gobain.

Inwestorzy i użytkownicy, powstałych w standardzie Multi Comfort Saint-Gobain domów jedno- i wielorodzinnych, osiedli, biurowców, a także obiektów użyteczności publicznej takich jak żłobki, szkoły czy szpitale, mogą cieszyć się: komfortem termicznym uzyskanym dzięki dopasowanej temperaturze we wnętrzach w odniesieniu do funkcji pomieszczeń, naszej w nich aktywności czy pór roku, a dodatkowo niskim zużyciem energii na poziomie budynku pasywnego; komfortem akustycznym zapewniającym przyjazne warunki do życia mieszkańców; komfortem dobrej jakości powietrza określanym przez dopływ świeżego, czystego powietrza gwarantującego niski poziom CO2 i odpowiednią wilgotność itd. oraz komfortem wizualnym, który uwzględnia maksymalne wykorzystanie naturalnego światła do oświetlenia pomieszczeń, w których przebywamy w ciągu dnia.

Komfortowy dom drewniany w praktyce

Wszystkie elementy obiektów w konstrukcji szkieletu drewnianego: ściany, stropy, więźba dachowa, powstają w fabryce, w niezależnych od pogody warunkach. Jeśli fundamenty zostaną przygotowane w dogodnych warunkach atmosferycznych, budynek może powstać nawet zimą. Na plac budowy dostarczane są komplety potrzebnych elementów, następnie całość montuje się na fundamencie. Zamknięta bryła budynku wraz z oknami, dachem i wykończoną elewacją powstaje w ciągu zaledwie kilku tygodni. Czas pełnego procesu budowlanego jest znacznie skrócony, a w wielu przypadkach zamyka się w nawet trzech miesiącach.

W standardzie Multi Comfort Saint-Gobain rozwiązania budowlane dobierane są do konkretnych planów inwestycyjnych, w zależności od tego, czy powstawać będzie dom, osiedle czy obiekt publiczny. Wymagania techniczne są jasno określone.

Program opiera się na parametrach przyjętych dla nowoczesnego budownictwa, jednak pod wieloma względami je przewyższa. Wyprzedza i przewyższa także zmiany wymogów Warunków Technicznych planowane na 2021 rok. Wytyczne standardu determinują dobór odpowiednich warstw budowlanych. Stanowią kryterium kontrolne przy weryfikacji projektu architektonicznego. Są oczywistym punktem odniesienia w fazie testów, takich jak np. Blower Door, który dotyczy szczelności budynku i dalej certyfikacji ukończonego obiektu. Na koniec stają się tożsame z faktycznymi parametrami domu – podkreśla Piotr Wereski z Multi Comfort Saint-Gobain.

Przykładem jest dom H5 firmy EcoReadyHouse w Strobowie koło Skierniewic. Obiekt o powierzchni 160 m2, zbudowany w standardzie Multi Comfort Saint-Gobain, powstał z prefabrykatów w szkielecie drewnianym w 2015 roku. Surowy charakter bryły łagodzi naturalna, drewniana elewacja. Są cztery pokoje, pełna światła otwarta kuchnia i antresola. Dom, oprócz walorów estetycznych, wyróżnia się przede wszystkim zachowaniem wszystkich parametrów wytyczonych przez Multi Comfort Saint-Gobain dla budynków niskoenergetycznych.

Firmy, które budują w standardzie, zapewniają klientowi profesjonalną opiekę na każdym etapie projektowania i realizacji obiektu. Jednocześnie zgadzają się na zewnętrzną kontrolę inwestycji jak np. testy szczelności powietrznej zewnętrznej powłoki budynku. Proces zakończony jest nadaniem dokumentu certyfikującego potwierdzającego osiągnięcie konkretnych parametrów.