Jak wybrać taras – podkonstrukcja, kompozyt i montaż

Stabilna podkonstrukcja, odpowiedni montaż i wybór materiałów, które zapewnią trwałość oraz funkcjonalność tarasu na lata – zobaczcie, na co zwrócić uwagę, co wybrać, komu zlecić montaż.

Planując taras powinniśmy zacząć od podstaw, dosłownie i w przenośni, czyli od przygotowania stabilnego podłoża, zachowania spadku zapewniającego odpływ wody, odpowiednich odstępów (dylatacji) oraz efektywnej wentylacji tarasu od spodu.
Bardzo istotny jest materiał, z którego wykonana jest podkonstrukcja. Tradycyjnie robiło się z ją z drewna, a deski przykręcało wkrętami. Niestety, z perspektywy czasu takie konstrukcje, zwłaszcza wykonywane przy nadmiernych oszczędnościach, szybko butwieją, rdzewieją i wymagają rozbiórki całego tarasu. Jeżeli decydujemy się na legary z drewna to musimy pamiętać, aby były co najmniej tej samej gęstości co montowane deski, a wkręty nierdzewne — radzi ekspert tarasów WPC w JAF Polska.

Legary aluminiowe

Na szczęście technologia budowy tarasów zmienia się z roku na rok. Wiedza idzie do przodu i mamy już dużo bardziej wytrzymałe, a zarazem wygodne rozwiązania, takie jak system legarowania Gardin. Są to udoskonalone systemowe legary aluminiowe z dedykowanymi łącznikami, które zamocujemy z łatwością klocków LEGO. Możemy wykorzystać je do desek tarasowych z drewna, desek bambusowych (Dasso CTECH) lub szalenie popularnych desek kompozytowych np. Gardin Natur. Warto wiedzieć, że system legarowania to nie to samo, co zwykłe profile z aluminium w marketach budowlanych. Nie wolno też oszczędzać na liczbie legarów, rozstawiając je rzadziej niż radzi producent.
– Postęp dotyczy również podłoża pod tarasami. Kiedyś dominowały pełne płyty betonowe, na które montowało się legary. Obecnie dostępna jest szybka technologia gotowych słupków betonowych z regulowaną kotwą. Dzięki temu obejdziemy się bez betoniarki. Usuwamy czarnoziem, grunt pod tarasem musi być chłonny. Porost chwastów blokujemy agrowłókniną. Po wykonaniu otworów wiertnicą — osadzamy słupki. Na tak przygotowanym podłożu tworzymy kratownicę z systemowych legarów i łączników. W ten sposób otrzymujemy wytrzymałą podkonstrukcję, która nie boi się wilgoci. Legary oraz akcesoria systemowe Gardin to system ukrytego montażu o bardzo dużej trwałości. Właściwie użyty jest bezobsługowy i nie wymaga dodatkowej troski — radzi Piotr Lisowski, ekspert tarasów w JAF Polska.
Odradzamy także szczelne obudowanie tarasu dookoła deskami, blokującymi naturalny przepływ powietrza. To bardzo ważne zwłaszcza przy deskach tarasowych z drewna. Co z ewentualnym skrzypieniem? JAF Polska, oferuje samoprzylepną taśmę z mikrogumy lub butylową na legary. Maskuje je, niweluje skrzypienie oraz (w przypadku legarów drewnianych) chroni przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

Solidny taras – renoma producenta

Podkonstrukcja już jest, pora na deski. Desek kompozytowych na rynku mamy multum, a co roku przybywają kolejne. Jak przeprowadzić pierwszy odsiew? Wybrać produkt renomowanego producenta lub importera i unikać produktów „no name”, gdzie niewiele wiemy o pochodzeniu, składzie, a tym samym jakości desek. Podstawową kwestią jest typ żywicy. Do wyboru mamy HDPE oraz PVC.
– Deski na bazie HDPE są bardziej elastyczne i mniej kruche, lepiej znoszą niskie temperatury. Są też bardziej odporne na udarność np. upuszczenie lub uderzenie ciężkiego przedmiotu. Lepsza stabilność wymiarowa pozwala na stosowanie mniejszych szczelin dylatacyjnych. Trwałość kompozytu producenci szacują ostrożnie na 15 lat, natomiast w praktyce, przy przestrzeganiu zaleceń montażowych producenta, może wytrzymać znacznie dłużej — wyjaśnia Piotr Lisowski, ekspert desek kompozytowych w JAF Polska.
Ze względu na parametry techniczne i wizualne, 90% producentów na świecie produkuje na bazie żywice HDPE. Pomimo, że jest droższa niż PVC. Naturalnie wyglądający Gardin (np. kolekcja Natur, Deco 2.0 lub topowe deski Deco X) oraz francuski Silvadec, czyli największy europejski producent, stawiają na HDPE.
– Na początek tegorocznego sezonu tarasowego wkraczają kompozyty nowej generacji, zaprojektowane i przetestowane w Austrii, a dystrybuowane przez JAF Polska. Nowa kolekcja Gardin DECO 2.0 to druga odsłona desek WPC Co-EX, którą klienci upodobali sobie już dawno. Natomiast kolekcja Gardin DECO X to nowość z najwyższej półki. Łączy trwałość intensywnego koloru z efektowną strukturą chronioną przez tarczę X-SHIELD. Po jednej stronie mamy powierzchnię inspirowaną naturalnym rysunkiem drewna, a z drugiej modną drapaną.

Kto to zamontuje?

Rok do roku, najczęstszym powodem reklamacji pozostaje montaż. Jak znaleźć sprawdzonych fachowców? Jeżeli nie znamy żadnych z polecenia, to możemy skorzystać z usługi montażu w internetowym sklepie www.gardin.pl
Intuicyjny kalkulator na stronie pozwoli łatwo oszacować całkowity koszt tarasu kompozytowego. Do dyspozycji mamy szybkie płatności, a zamówiony taras zostanie dostarczony wysyłkowo — z usługą montażu lub bez, zależnie od indywidualnych potrzeb. Serwis korzysta wyłącznie z usług doświadczonych specjalistów w całej Polsce.