Modny taras – czyli trendy wiosenne 2022

Podstawą aranżacji tarasu jest oczywiście jego nawierzchnia. Wykonanie jej z płyt betonowych cieszy się niesłabnącą popularnością. W tym roku szczególnie modne są duże prefabrykaty o geometrycznych formach. Absolutnym hitem stały się elementy o kształcie plastra miodu, czyli heksagonalne. Równie modną alternatywę stanowią prostokątne płyty układane w jodełkę, które nadają przestrzeni ciekawy wygląd.

Jeśli chodzi o kolorystykę nawierzchni, to nadal w nowoczesnych aranżacjach królują wszelkie odcienie szarości. Nieśmiało przebijają się jednak ciepłe tonacje, które wkrótce mogą stać się przebojem najbliższych lat. Nowością jest też tendencja do wykorzystania płyt o różnych tonacjach. Można w ten sposób wizualnie oddzielić poszczególne części tarasu. Pozwala to także uatrakcyjnić wygląd nawierzchni, a co za tym idzie – całego tarasu. Jak łatwo zauważyć, trendy te są zgodne z założeniami stylu nowoczesnego w architekturze, bo to właśnie on jest obecnie najpopularniejszy we współczesnych aranżacjach posesji.

Plastry miodu na tarasie

Heksagon, czyli plaster miodu, to jeden z idealnych kształtów występujących w naturze, dlatego stał się inspiracją dla współczesnej architektury i wzornictwa. Zgodną z obowiązującymi trendami nawierzchnię nawiązującą do motywu plastra miodu można ułożyć na tarasie z wykorzystaniem płyt Polbruk Exa. Nie jest to jednak klasyczny, foremny heksagon. Jego kształt został w kreatywny sposób zmodyfikowany poprzez zastosowanie krawędzi o różnej długości.
Ważnym atutem płyt Exa jest gładka faktura przypominająca wyglądem granit.

Exa występuje w dwóch modnych melanżowych tonacjach szarości: taupe oraz folk. Pierwszy z nich to połączenie odcieni mokka, stalowego i białego, zaś drugi – mokki, grafitowego oraz białego.

 

Jodełka – klasyczna i znów modna

Historia tego wzoru sięga starożytnego Egiptu, gdzie zdobiono nim wyrafinowaną biżuterię. Szybko jednak ze świata elit trafił on na ulicę – i to dosłownie, bo właśnie w „jodełkę” starożytni Rzymianie układali deptaki. Później jodełka urozmaicała parkiety. Dziś znów wraca do łask po wielu latach nieobecności w aranżacji wnętrz i przestrzeni.

Jeśli zdecydujemy się na ten modny wzór na tarasie, to doskonałym rozwiązaniem będą płyty Polbruk Oland i Metrik o relatywnie długim i wąskim kształcie. Pierwsza z nich jest dostępna w trzech wymiarach (14 x 28, 14 x 42 oraz 14 x 56 cm), gładkiej fakturze oraz w czterech modnych odcieniach utrzymanych w skali szarości. Są to trzy kolory pełne: biały, stalowy, bazaltowy, jak również jeden melanż, czyli nerino (biało-szaro-czarny). Płyta Metrik jest nieco węższa i występuje w wymiarze 7 x 28 cm, tych samych kolorach co Oland oraz dodatkowo w odcieniu korten. Swoim wyglądem przypomina on rdzawą blachę, która jest obecnie bardzo popularna w nowoczesnych, prestiżowych aranżacjach. Oczywiście powyższe płyty można układać na tarasie także w sposób klasyczny, czyli naprzemiennie.

Duży i ponadczasowy format

Kolejną modną propozycją na taras są płyty o dużym formacie. To ponadczasowe rozwiązanie, które sprawdza się jako wykończenie nawierzchni wokół budynków o nowoczesnej architekturze. Spójrzcie na płyty Magna i Lamell. Idealnie nadają się do budowy nawierzchni tarasowych.

Posiada ona grubość około 4,5 cm oraz wymiar 40 x 60 cm. Występuje w dwóch fakturach: gładkiej i płuka-nej. Pierwsza z nich obejmuje aż sześć kolorów, z czego trzy to doskonale pasujące do nowoczesnych aranżacji szarości (stalowy, bazaltowy, nerino), zaś pozostałe – klasyczne brązy i beże (cortado, ivory oraz latte), które stają się coraz popularniejsze i migrują ze świata mody do aranżacji wnętrz i przestrzeni zewnętrznych. Natomiast Lamell o fakturze płukanej występuje w kolorze ritmo, czyli melanżowej szarości.

Nawierzchnia wykonana z płyt betonowych to podstawa nowoczesnej aranżacji, ale aby stworzyć supermodny taras, należy zadbać również o odpowiedni dobór pozostałych elementów, takich jak meble, oświetlenie czy dodatki.
W 2022 roku na tarasie królują elementy wykonane z surowców naturalnych – drewna, wikliny, kamienia, jak również materiałów wtórnych. Popularnym trendem stało się odnawianie starych mebli, aby mogły posłużyć na dłużej. Wśród dodatków modne są w szczególności te utrzymane w stylu boho, będącym nowoczesną wariacją stylu rustykalnego. Bardzo ważnym elementem kształtującym klimat naszego tarasu jest również jego nastrojowe oświetlenie. Zapewnią je oprawy LED lub latarnie, w których umieszcza się świece czy podgrzewacze. Jak widać, w tarasowych aranżacjach na 2022 nie ma rewolucji, modne trendy w aranżacji tarasu to raczej kontynuacja koncepcji z poprzednich lat z pewnymi modyfikacjami. Nawierzchnia tarasu wykonana z szarych betonowych płyt o geometrycznych kształtach doskonale wpasowuje się w ten klimat.

www.polbruk.pl