Fasada wentylowana – dlaczego warto?

Wentylowane fasady montowane są coraz chętniej zarówno w nowych, jak i w modernizowanych budynkach, w obiektach murowanych oraz tych o szkieletowych czy żelbetowych konstrukcjach. Co sprawia, że to rozwiązanie zyskuje coraz większą popularność?

Charakterystyczną cechą fasady wentylowanej jest, że między warstwą termoizolacyjną a okładziną elewacyjną posiada szczelinę, która umożliwia cyrkulację powietrza. By zamontować fasadę do ściany instaluje się nośną konstrukcję, zazwyczaj aluminiową lub drewnianą. Pomiędzy nią mocuje się izolację termiczną. Następnie na tę konstrukcję, z uwzględnieniem szczeliny wentylacyjnej, nakłada się dowolnego rodzaju okładzinę. Zabezpiecza ona budynek przed bezpośrednim działaniem deszczu. Pustka powietrzna między nią a izolacją jest gwarantem, że kondensacja jest skutecznie regulowana, że wilgoć i para wodna zostaną właściwie odprowadzone. Para z wnętrza ma ujście do szczeliny kondensacyjnej dzięki specjalnie ukształtowanym systemom, które odpowiadają za swobodny przepływ powietrza oraz osuszanie tej przestrzeni.

  • Takie rozwiązanie jest tanie w utrzymaniu, bardzo dobrze sprawdza się zarówno podczas niskich, jak i wysokich temperatur.
  • Do minimum ogranicza wpływ zimnego powietrza na konstrukcję, a jednocześnie utrzymuje w budynku ciepło. Podczas upałów zapewnia chłodzenie obiektu.
  • Elewacja odbija większość promieni słonecznych.
  • W dodatku ciepło, które przechodzi przez płytę, częściowo odprowadzane jest przez szczelinę wentylacyjną.
  • Dzięki funkcji regulowania temperatury, fasada wentylowana minimalizuje także ruchy budynku.
    Te zalety powodują, że wentylowane fasady są rozwiązaniem energooszczędnym, korzystnym dla zdrowia i komfortu człowieka. Lepiej się sprawdzają niż tradycyjne metody, które sprawiają, że w miejscach stykania się styropianu ze ścianą powstają mostki termiczne (inaczej nazywane cieplnymi). To punkty, w których skuteczność izolacji jest mniejsza. Co więcej, obecność mostków cieplnych może spowodować kondensację pary wodnej na powierzchni i utratę ciepła z budynku.

Jaka okładzina do fasady wentylowanej?

W systemach fasad wentylowanych można stosować różne materiały, o zróżnicowanej grubości i wielkości. Tym, który zapewnia optymalizację izolacji cieplnej, utrzymanie odpowiedniej temperatury we wnętrzach, a przy okazji zwiększa jeszcze izolację akustyczną budynku jest deska z włóknocementu. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością, niepalnością i odpornością na czynniki zewnętrzne, a przy tym stylowym wyglądem. Dostępna jest w wersji imitującej drewno i gładkiej oraz w bogatej gamie barw. Producent desek włóknocementowych – marka Cedral – ma w swojej ofercie do wyboru aż 20 kolorów, od jasnych i stonowanych po ciemne, nasycone odcienie. 


Niewątpliwą zaletą desek z włóknocementu jest również łatwość ich pielęgnacji. Nie potrzebują czasochłonnych zabiegów konserwujących, a pojawiające się na nich zabrudzenia wystarczy wyczyścić roztworem mydlanym lub domowym detergentem i spłukać wodą. Są więc wyjątkowo tanie w utrzymaniu. W dodatku ich montaż jest na tyle prosty i szybki, że nie wymaga nawet zatrudniania specjalisty. Można go przeprowadzić o dowolnej porze roku, bo w jego trakcie nie prowadzi się prac budowlanych „na mokro”. Włóknocementowe deski stosowane są we wszystkich miejscach, w których używano tradycyjnych, drewnianych okładzin – przy budowie fasad, ale również obramowań okiennych czy podbitek.
Fasady wentylowane z okładziną z desek z włóknocementu dobrze sprawdzają się w nowoczesnych budynkach. Dzięki dużym możliwościom aranżacji, pozwalają świetnie je wpasować w istniejącą już zabudowę. Coraz częściej używane są także przy przeprowadzaniu termomodernizacji w starszych obiektach, bo są trwałe, solidne i spełniają regulowane przepisami wymagania techniczne.