Zalety kotłów gazowych

Kiedy wybieramy kocioł do ogrzewania domu czy też większych obiektów, takich jak hale sportowe, wielko- lub małopowierzchniowe hale handlowe, budynki użyteczności publicznej itp., zastanawiamy się na jakim paliwie powinno pracować urządzenie.

Do wyboru mamy paliwa, takie jak np. węgiel, olej opałowy, biomasa czy też gaz. Nie da się ukryć, że gaz ma wiele zalet. Gaz jako paliwo bardzo dobrze nadaje się do urządzeń z modulowaną mocą ze względu na łatwość w transmisji. Wentylator, którym bardzo łatwo jest sterować, wymusza ciąg powietrza dostarczanego do spalania, zasysa odpowiednią ilość gazu z zaworu gazowego i miesza z powietrzem przed dostarczeniem do komory spalania. Proces ten można precyzyjnie i łatwo wysterować, tak by mieszanina paliwowo-powietrzna spalała się prawie całkowicie, powodując bardzo niska emisję szkodliwych spalin oraz bardzo wysoki poziom energii uzyskanej ze spalania. Łatwość modulacji sprawia, że ilość energii dostarczonej przez kocioł gazowy dokładnie odpowiada chwilowemu zapotrzebowaniu.
Zaletą kotłów gazowych jest także ich bezobsługowość – jedyne, co musi robić użytkownik takiej instalacji to regulowanie temperatury w pomieszczeniach.
Łatwość transportu gazu powoduje, że w przypadku gazu GZ 50 użytkownik praktycznie nie martwi się o dostawy paliwa do kotłowni, nie musi wygospodarowywać dodatkowego pomieszczenia na magazynowanie tego paliwa, gdyż jest ono dostarczane w sposób ciągły.
Gaz, w przeciwieństwie do paliw stałych, jest paliwem czystym, jego transport, przechowywanie oraz spalanie nie powoduje żadnych pyłów przyczyniających się do zabrudzeń otoczenia takiej kotłowni. Czystość gazu połączona z jego łatwym transportem powoduje, że urządzenia na to paliwo możemy instalować ni etylko w kotłowniach, ale i w pomieszczeniach takich jak kuchnia, przedpokój lub chociażby łazienka.

Konsultacja