Z czego najlepiej wykonać elewację?

Najpopularniejsze materiały na elewacje to: kamień, drewno, tynk i klinkier. Każdy z tych materiałów ma zalety i wady, każdy może też być ciekawą wersją elewacji. Z czego wykonać elewację?

Drewno, tynk? A może klinkier? Projektanci proponują również łączenie różnych materiałów. Dzięki temu elewacja nabiera oryginalności. Drewno i kamień sprawdzają się jako dekoracyjne wstawki podkreślające kształt bryły budynku. Zwłaszcza klinkier tworzy stylowe połączenia zarówno z drewnem, kamieniem i tynkiem, a także ze szkłem czy metalem.

Naturalna uroda drewna

Elewacje drewniane mają naturalną fakturę, można je dowolnie zabarwiać, korzystając z szerokiej palety barw farb czy lakierów. W połączeniu z różnorodnymi profilami desek i gontów elewacyjnych, daje możliwość dostosowania drewnianego wykończenia do całego domu – zarówno tradycyjnego, np. utrzymanego w tradycyjnych brązach, jak i nowoczesnego, bazującego na modnych bielach czy szarościach.

Za wady elewacji drewnianych uznać należy:

  • konieczność konserwacji, zdecydowanie częstszej w porównaniu np. do kamienia i klinkieru. Okresowe malowanie czy lakierowanie ma znaczenie dla zachowania właściwości izolacyjnych, a zwłaszcza estetycznych okładziny.
  • Wyzwaniem może się okazać montaż drewnianej elewacji, wymagający często tworzenia dodatkowego stelaża nośnego.
    Włóknocement – zamiast drewna na elewacji

Alternatywnym, coraz modniejszym rozwiązaniem są elewacyjne płyty ceramiczne imitujące deski. Wymagają jednak zastosowania dodatkowo tradycyjnej izolacji z wełny lub styropianu. Są łatwiejsze w pielęgnacji, ale także bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne w wyniku uderzeń.

Kamień, tynk, a może klinkier?

Inny klasyczny materiał wykorzystywany do wykończenia elewacji to kamień. Jego trwałość jest jednak proporcjonalna do kosztów wykonania. Cena kamienia, jego obróbki i montażu plasują go wśród najdroższych materiałów elewacyjnych. Opcjonalnym rozwiązaniem mogą być małe płytki kamienne zamiast dużych płyt, a także zastosowanie kamienia sztucznego.

Na przeciwległym biegunie kosztów i technologii wykonania znajdziemy tynk. Jest łatwy w aplikowaniu i daje szerokie pole do wykorzystania bogatego wachlarza barw. Wymaga jednak okresowego odświeżania, zwłaszcza na budynkach znajdujących się w miastach i innych miejscach o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza.

Klinkierowa elewacja ArtBrick – połączenie klinkieru i szkła

Niesłabnącą popularnością w wykańczaniu elewacji cieszy się również klinkier. Prestiżowa cegła przekonuje nie tylko stylowym wyglądem i bogatą paletą barw, ale także wyjątkową trwałością i odpornością na zabrudzenia. Ceną za niskie koszty utrzymania i podniesienie wartości inwestycji są nakłady poniesione w trakcie realizacji.

Połączenie izolacji termicznej z elewacją

Ciekawym rozwiązaniem jest system łączący izolację termiczną elewacji z wykończeniem w postaci klinkierowych kształtek naklejanych na profilowaną płytę styropianową. Takie systemy oferuje firma ArtBrick. Wizualny efekt nie odbiega od klasycznej klinkierowej ściany, a jest od takiej konstrukcji zdecydowanie tańszy i szybszy w realizacji – nie wymaga bowiem m.in. przygotowywania ławy fundamentowej.

www.artbrick.pl