Ściany wewnętrzne, które dobrze wyciszają

O czym warto pamiętać, planując izolacyjność akustyczną ścian wewnętrznych? Materiałem, który szczególnie dobrze sprawdza się w charakterze izolacji akustycznej ścian działowych, jest wełna kamienna.

Porównując polskie prawo do innych członków Unii Europejskiej, okazuje się, że poziom wymagań jest u nas stosunkowo niski. Na dzień dzisiejszy w Polsce nie ma przepisów prawnych nakazujących kontrolę właściwości akustycznych przegród konstrukcyjnych na etapie projektowania lub tuż po wykonaniu budynku. To sprawia, że część powstających obiektów mieszkalnych nie spełnia minimalnych wymagań akustycznych. Klasa dźwiękowa oznacza spodziewaną izolacyjność akustyczną (R’w) ściany między pomieszczeniami.

Wełna kamienna do izolacji ścian

Materiałem, który szczególnie dobrze sprawdza się w charakterze izolacji akustycznej ścian działowych, jest wełna kamienna. Ze względu na włóknistą strukturę oraz doskonałe właściwości pochłaniania dźwięków, wełna zapewnia znakomitą izolację od zewnętrznych źródeł hałasu przenoszonych ścianami i dachem, jak również od wewnętrznych hałasów przenoszonych przez ściany działowe, stropy kondygnacyjne i sufity. Do wypełnienia ścian działowych jest przeznaczona m.in. płyta z wełny kamiennej PAROC UNS 37.