Okno źle działa – ciężko je otworzyć, nie uchyla się, niedokładnie domyka

Zacznijmy od tego, że nie powinno się dopuścić, by okna były bardzo brudne – szczególnie chodzi o uszczelki i okucia. Czystość szyb to sprawa raczej estetyczna. Okucia i uszczelki najlepiej chociaż raz w roku zabezpieczać smarami lub olejami.

Dlatego w sytuacji, gdy okno się źle domyka, ciężko chodzi klamka, skrzypi, najpierw sami spróbujmy zlikwidować problem. Zacznijmy od umycia i natłuszczenia okuć i uszczelek.
Jeśli te zabiegi nic nie dadzą, wtedy trzeba wezwać fachowca. Sprawne i fachowe usunięcie wczesnych usterek może zapobiec konieczności wymiany całego okna. Poza tym jeśli okno jest objęte gwarancją producenta, to pamiętajmy, by wezwać tylko autoryzowany serwis. W przeciwnym razie grozi nam utrata gwarancji.
Po kilkunastu latach eksploatacji okien może być konieczność wymiany uszczelek – taka wymiana jest jak najbardziej możliwa. Zniszczone czy pęknięte uszczelki również utrudniają zamykanie okien. Co jeszcze można wymienić w oknie? Na pewno pękniętą szybę – jednak nie pojedyńcze tafle, ale cały pakiet szyb zespolonych.

Konsultacja