Okna dla domów pasywnych

Myśląc o inwestycji w mieszkanie, coraz częściej zwracamy uwagę na jego energooszczędność. Nic więc dziwnego, że dużo osób decyduje się na inwestycje w domy pasywne. Dzięki swojej konstrukcji oraz przemyślanemu doborowi materiałów, można osiągnąć nawet ośmiokrotnie mniejsze zapotrzebowanie na energię gospodarstwa domowego. W tym artykule dowiesz się jak wybrać odpowiednie okna do domu pasywnego.

Jak wybrać właściwe okna?

W przypadku, kiedy chcemy maksymalnie ograniczyć straty energii w pomieszczeniach, wybór właściwych okien okazuje się kluczowy. Ważna jest nie tylko ich szczelność. Równie istotne jest, ile energii słonecznej szyby są w stanie przepuścić, by mieszkanie dodatkowo dogrzać.
Producenci okien podają specjalne oznaczenia, by określić ich izolacyjność termiczną. Są to:
1. Ug  współczynnik przenikania ciepła szyb
2. Uf  współczynnik przenikania ciepła ramy okiennej
3. Uw współczynnik przenikania ciepła dla całego okna
W przypadku domów pasywnych izolacyjność termiczna (Uw) musi być mniejsza lub równa 0,8 W/m²K. Należy zwrócić na to uwagę, gdyż w przeciwnym razie zabudowanie nie spełnia warunków, pozwalających na certyfikację przez Polski Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej.
Jak obrazują wcześniej wymienione współczynniki, przy wyborze odpowiednich okien do domu pasywnego, należy zwrócić uwagę na dobór szyb i ram okiennych.

Szyby

Szyby powinny mieć dużą powierzchnię, przy małym udziale ram okiennych, ponieważ na ich połączeniach często wytwarzają się mostki termiczne. Wskazują one na przerwanie ciągłości izolacji termicznej, dlatego nie należy dopuścić do ich powstawania. Warto też zainwestować w szybę trzywarstwową z taflami oddzielonymi kryptonem. Dobrze, kiedy jest ona pokryta powłoką niskoemisyjną. Dzięki niej promienie słoneczne są przepuszczane w sposób selektywny, maksymalizując pozyskiwanie energii z otoczenia. Te rozwiązania zminimalizują straty ciepła, przy jednoczesnym nagrzewaniu wnętrz promieniami słonecznymi.

Ramy

Kolejnym elementem są ramy okienne. Tu pojawia się pytanie: lepiej zainwestować w okna PVC czy w okna aluminiowe?
Przy aktualnej technologii oba rozwiązania wchodzą w grę. W przypadku okien PVC, profile zyskują wysoki współczynnik izolacji, dzięki zwiększaniu ilości komór oraz wypełnianiu ich specjalnymi materiałami termoizolacyjnymi. O oknach aluminiowych mawia się, że są zimne, ponieważ metalowe. Współcześnie, dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów izolacyjnych, nie ustępują one oknom PVC i można je stosować do budowy domów pasywnych.

Montaż

Warto również zwrócić uwagę na sam montaż, a dokładnie: połączenie okna do domu pasywnego ze ścianą. Dobrze jest zatroszczyć się, by były one montowane w warstwie izolacji. Takie rozwiązanie pozwoli na zmaksymalizowanie szczelności, na której szczególnie nam zależy.

Inwestycja

Dzięki rosnącemu popytowi na rozwiązania, pozwalające zaoszczędzić energię w gospodarstwach domowych, mamy coraz większy wybór okien do domów pasywnych. Na rynku pojawiają się nowe technologii. Warto inwestować w tego typu rozwiązania, gdyż pozwalają na znaczne oszczędności na etapie użytkowania.

Dowiedz się więcej na: Awilux.pl