Odświeżanie trawnika na wiosnę

Jak zaopiekować się trawnikiem po zimie? Jak go oczyścić, wzmocnić, zregenerować?

Powszechnym zjawiskiem jest wytwarzanie się warstwy filcu w ciągu roku. Zarówno powierzchniowy, jak i podpowierzchniowy filc na trawniku jest szkodliwy dla jego rozwoju, ponieważ ogranicza przepływ wody, powietrza i składników odżywczych do gleby. Po okresie zimowego snu gleba odmarza, a młode pędy trawy zaczynają rosnąć. To znak, że najwyższa pora na przygotowanie trawnika do wiosenno-letniego sezonu.

Usuwamy pozostałości po zimie – grabienie

Po tym jak rozpuści się śnieg i nadejdzie wiosna, trawnik nie jest jeszcze w pełni sił. Potrzebuje szczególnej opieki zaczynając od delikatnego grabienia. Combisystem grabie wachlarzowe GARDENA wykonają tą czynność starannie i łagodnie. Usuną z jego powierzchni obumarłe źdźbła trawy, liście, mech, czy igły. Grabie są elastyczne, mają ocynkowane zęby ze stali oraz dużą szerokość (50 cm), co umożliwia szybką i wydajną pracę. Czasami tworzący się filc nie jest możliwy do usunięcia za pomocą grabi. W takim wypadku pomoże wertykulacja i aeracja.

Nakłuwanie i napowietrzanie – wertykulacja i aeracja

Wertykulacja i aeracja to dwa ważne zabiegi pielęgnacyjne trawnika. Nakłuwanie i napowietrzanie trawnika sprawiają, że tlen i substancje odżywcze skuteczniej dostają się do systemów korzennych trawy i poprawia jej metabolizm. Wynikiem tego jest zdrowa i szybko rosnąca trawa. – Jak przy wertykulacji, taki i przy aeracji ważny jest odpowiedni sprzęt. Do aeracji pomocny będzie GARDENA elektryczny aerator ES 500, który nie tylko usuwa mech i sfilcowania z trawnika, ale także napowietrza górną warstwę gleby, pozwalając na dotarcie do korzeni trawy większej ilości powietrza oraz wody. Natomiast do wertykulacji polecamy GARDENA elektryczny wertykulator EVC 1000. Jego zęby ze specjalnie hartowanej ocynkowanej stali wnikają w trawnik i usuwają niepożądaną darń i sfilcowane resztki trawy z gleby oraz nacinają darń pobudzając ją do wzrostu i krzewienia się” – mówi Jarosław Soboń, Ekspert marki GARDENA.

Uzupełniamy braki – sianie i nawożenie

Po grabieniu, wertykulacji i aeracji pozostaje uzupełnienie obumarłych miejsc trawnika. Polega to na spulchnianiu gleby widłami, a następnie dosiewaniu trawy i podlewaniu. Widłami GARDENA ErgoLine można to zrobić bez uszkadzania korzeni, a szeroki i ergonomicznie ukształtowany uchwyt w kształcie litery D pozwala wygodnie trzymać w dłoniach, co ułatwia pracę. Kompleksową regenerację trawnika zapewnia odpowiednie nawożenie siewnikiem. Do tego służy siewnik ręczny GARDENA. Ilość rozsypywanego materiału można ustawić na uchwycie, a tarcza obrotowa zapewni równomierne rozsiewanie materiału.

www.gardena.com