Kocioł na pellet z certyfikatem 5 klasy

Według rozporządzenia Ministerstwa Rolnictwa od lipca 2018 roku w przydomowych kotłowniach można instalować wyłącznie kotły C.O. spełniające unijne normy, czyli posiadające właśnie takie certyfikaty. To m.in. kotły na pellet.

Kocioł TIS Pellet 20 przeszedł pomyślnie proces badań, otrzymując certyfikat 5 klasy, a dodatkowo znak EcoDesing. Co to oznacza dla użytkowników? 5 klasa jest zarezerwowana dla systemów cieplnych nowej generacji, bardziej zaawansowanych technologicznie w stosunku do urządzeń klasy 3 i 4, dopuszczonych do użytku.

Dyrektywa EcoDesign, która ustawowo wejdzie w życie dopiero w 2020 roku, jeszcze bardziej podwyższa standardy dotyczące ekologii. Takie oznaczenia na kotle C.O. informują, że jest on bardziej efektywny, a sam proces spalania jest zdecydowanie czystszy, emituje mniej niż 10 proc. zanieczyszczeń.

Kocioł TIS Pellet 20:

  • przystosowany do zasilania paliwem stałym typu pellet
  • jest wyposażony w palnik z automatycznym zapłonem
  • ma elektronicznie sterowany system precyzyjnego dozowania paliwa
  • komory wykonano z innowacyjnych materiałów kumulujących ciepło
  • ma ruchomy ruszt ze stali nierdzewnej, który służy do efektywnego i w pełni automatycznego czyszczenia pozostałości ze spalanego paliwa.

√ Ze względu na swoje parametry to szczególnie popularne rozwiązanie instalowane w budynkach jednorodzinnych. W związku z tym, że jest bardziej wydajny, jego zapotrzebowanie na paliwo jest automatycznie mniejsze, co generuje oszczędności.

Wiele regionów wprowadziło uchwały antysmogowe, a samorządy realizują projekty dopłat w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych lub Programu Ograniczania Niskiej Emisji. O dofinansowanie mogą starać się osoby, które zamontują w swoim gospodarstwie kocioł, spełniający unijne normy, czyli 5 klasy. Kwoty dopłat są zróżnicowane, w zależności od decyzji poszczególnych samorządów, ale wahają się od 50 do nawet 80 procent całej inwestycji.

Zdjęcia: firmy TIS