Jakimi oknami doświetlić dom-kostkę z płaskim dachem?

Płaski dach, inaczej nazywany stropodachem, to taki, który ma nachylenie mniejsze niż 15 stopni. To charakterystyczny element domów-kostek z czasów PRL-u, ale i nowoczesna architektura coraz bardziej lubi płaskie dachy. Producenci okien dachowych oferują produkty pozwalające doświetlić poddasze pod płaskim dachem.

Jakie pomieszczenia zyskują dzięki oknom na płaski dach? Najczęściej to korytarze, klatki schodowe, garderoby czy łazienki na poddaszu, w których nie da się zamontować innych okien. Dzięki oknom na płaski dach ciemne, dość ponure pomieszczenia zmieniają się w jasne przytulne aneksy. Na przykład oświetlona światłem dziennym pracownia na poddaszu czy stół w jadalni ustawiony pod takim oknem niemal jak „pod chmurką”, mają szansę stać się ulubionymi miejscami spędzania czasu.

Najważniejsze, co warto wiedzieć o oknach na płaski dach

• Instaluje się je na dachach o nachyleniu 2° do 15°.
• Okno musi mieć bardzo dobre parametry termoizolacyjne. Według norm przewidzianych na 2021 rok okno dachowe będzie musiało mieć współczynnik przenikania ciepła maksymalnie Uw = 1,1 W/m2K. Na przykład okno na dach płaski PGX A1 polskiej firmy OKPOL już dziś ma tak dobry współczynnik Uw
• Pakiety szybowe powinny mieć jak najniższy współczynnik przenikania ciepła. Pakiety dwuszybowe w oknach OKPOL są wypełnione argonem, mają współczynnik przenikania ciepła Ug = 1,0 W/m2K, a ciepła ramka międzyszybowa i powłoka niskoemisyjna zapewniają bardzo dobrą termikę okna oraz optymalne nasłonecznienie.
Szyby z powłoką niskoemisyjną poprawiają energooszczędność okna. Co to jest szyba niskoemisyjna? Przepuszcza promieniowanie słoneczne, a jednocześnie ogranicza straty cieplne – wewnętrzna szyba odbija ciepło emitowane między innymi przez grzejniki czy oświetlenie, a to zapobiega wychładzaniu się poddasza.
• Bezpieczne okna do dachów płaskich mają standardowo hartowaną szybę zewnętrzną oraz mogą mieć dodatkowo laminat międzyszybowy. To skutecznie chroni je przed deszczem, gradem czy na przykład spadającymi z drzew kasztanami. Firma OKPOL daje dożywotnią gwarancję na gradobicie dla pakietu szybowego w swoich oknach.
• Okna są do wyboru w wersji nieotwieranej i uchylnej. Oknem uchylnym można sterować ręcznie za pomocą drążka lub zdalnie za pomocą pilota czterokanałowego – taki pakiet oferuje firma OKPOL.
• Kupując okna uchylne, warto wybrać te z detektorem deszczu i wiatru, dzięki któremu okno zamknie się automatycznie.
• Okna na dachu dają też możliwość uzyskania dodatkowych efektów. Na przykład firma OKPOL oferuje model PGX A1 LED z zamontowaną w ramie taśmą ledową, pozwalającą tworzyć efekty świetlne (sterowanie oświetleniem za pomocą pilota). Z kolei okno PGX A4 ma pakiet szybowy zwany szybą mrożoną lub inteligentną – w zależności od naszych potrzeb może być przezroczysta lub nieprzezierna (sterowanie pilotem lub radiową centralą).
• Wymiary okien na płaski dach w ofercie firmy OKPOL wynoszą od 60 x 60 cm do 150 x 150 cm. Można też zamówić większe, nawet 120 x 200 cm, jak na przykład okno PGX A1 firmy OKPOL. Szczegóły: okna-na-dach-plaski oraz okpol.pl/poradnik