Jakie są rodzaje rolet zewnętrznych?

Rolety zewnętrzne cieszą dzisiaj coraz większą popularnością. Wybierają je nie tylko właściciele domków jednorodzinnych i willi, ale również mieszkańcy bloków! Rolety doskonale chronią mieszkanie przed wieloma czynnikami zewnętrznymi. Jakie są rodzaje rolet i czym kierować się przy wyborze?

Jakie rodzaje rolet zewnętrznych są dostępne na rynku? Wraz z zapotrzebowaniem na rolety zewnętrzne, powstają nowe modele, zapewniające jeszcze lepsze parametry izolacyjne domu, bezpieczeństwo czy ciekawszy design. Kluczową rolę odgrywa sposób montażu.

Rodzaje rolet zewnętrznych:

• rolety elewacyjne (adaptacyjne),
• naokienne,
• nakładane (nadstawne),
• podtynkowe (do zabudowy),
• nadprożowe.

Rolety elewacyjne to z pewnością rozwiązanie, jakie możemy spotkać najczęściej w architekturze nowoczesnych budynków. Można je zamontować zarówno na etapie stanu surowego, jak i na wykończonym budynku. Przy tego typu modelach kasety mocowane są do ściany nad oknem, natomiast prowadnice po bokach wnęki. Jednak rolety elewacyjne mają tendencję do brudzenia się (osadza się na nich śnieg, wilgoć) i widocznie rzucają się w oczy.
Rolety naokienne posiadają kasetę mocowaną pod nadprożem okna. Można zamontować je na dwa sposoby: pancerz rolety może być oddalony od szyby lub znajdować się bezpośrednio przy niej. Warto jednak pamiętać, że tego typu roleta zasłania część przeszklenia – do wnętrza dochodzi więc mniejsza ilość światła dziennego.
Rolety nakładane montuje się podczas montażu samych okien. Można to zrobić również później, jednak należy wziąć pod uwagę wymiary samych otworów okiennych, aby dokładnie zaplanować montaż rolet w przyszłości. W tym przypadku okna są pomniejszone o wymiar, jaki posiada kaseta rolety.
Rolety podtynkowe to model, który trzeba zaplanować już na etapie projektowania domu. Tutaj wymagane jest bowiem specjalne nadproże, które pozwala na dyskretny i niewidoczny montaż kasety. Jest to jednak jedno z najlepiej prezentujących się rozwiązań.
Rolety nadprożowe również trzeba zaplanować podczas sporządzania projektu domu. Kaseta jest w tym przypadku całkowicie niewidoczna, ukryta w ścianie. To także jedno z najlepiej prezentujących się rozwiązań montażowych.

Na jakie rolety zewnętrzne warto postawić?

Rolety zewnętrzne różnią się między sobą nie tylko ze względu na sposób montażu, ale również parametry techniczne. Wiele osób wybiera rolety zewnętrzne jako formę zabezpieczenia domu przed wdzierającym się do wnętrza zimnem, czy falami gorąca. Termoizolacyjność zależy tutaj w głównej mierze od konstrukcji pancerza.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze rolet zewnętrznych? Spytaliśmy o to eksperta Oknoplast:

Wybierając rolety zewnętrzne do swojego domu, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Tu każdy musi ustalić również swoje priorytety, a tych może być kilka: zachowanie większej ilości ciepła, estetyka, bezpieczeństwo, czy wygoda użytkowania. Jeżeli naszym priorytetem jest wygoda użytkowania, polecam zdecydować się na rolety sterowane bezprzewodowo z pomocą przełącznika lub pilota.
Pamiętaj, aby rodzaj rolet zewnętrznych przemyśleć już na etapie projektowania domu – będziesz mieć wtedy zdecydowanie więcej możliwości!