Jak wyciszyć mieszkanie w szeregowcu?

Akustyka w szeregowcu lub bliźniaku – istotny element, o którym trzeba pamiętać decydując się na budowę domu w zabudowie szeregowej.  Jak rozplanować układ pomieszczeń, by było jak najciszej? Jak budować ściany?

Odpowiednie odizolowanie przyległych części domu zapewni wszystkim mieszkańcom komfort akustyczny. Najlepiej o to zadbać już na etapie projektowania domu. Wprowadzenie poprawek będzie już trudniejszym zadaniem.

Wspólna ściana – wspólne problemy

Zdecydowanie łatwiej jest, gdy segmenty połączone są garażami. Niestety większość segmentów łączy pojedyncza ściana w części mieszkalnej. Co wtedy?
Wspólną ścianę w domu szeregowym buduje się z takich samych materiałów, jak pozostałe ściany i najczęściej nie spełnia stawianych jej wymagań. Podobna transmisja hałasu występuje więc jak w przypadku bloku mieszkalnego. Według przepisów (normy PN-B-02151-3) ściana ta powinna mieć izolacyjność akustyczną od dźwięków powietrznych w przedziale 52-55 dB.
Co zrobić, by nie słyszeć hałasów od sąsiadów zza ściany?

  • Z dźwiękami powietrznymi można sobie poradzić wyciszając pierwotną ścianę dodatkową przedścianką z płyt gipsowo-kartonowych na metalowym ruszcie. Przedścianka jest wypełniona w środku wełną mineralną grubości 5-10 cm. Wełna mineralna szklana lub skalna ma zdolności pochłaniania dźwięków oraz drgań. Pozwala poprawić akustykę o kilkanaście decybeli.
  • Innym rozwiązaniem jest zainstalowanie na całej ścianie u sąsiada paneli akustycznych, które redukują pogłos. W konsekwencji wyższa chłonność dźwięku pomieszczenia u sąsiada (a tym samym niższy poziom dźwięku u niego) spowoduje automatycznie niższy poziom hałasu w mieszkaniu obok. Panele akustyczne z wełen mineralnych dodatkowo pełnią funkcję dekoracyjną.
  • By wyeliminować dźwięki uderzeniowe zwane materiałowymi, istotne jest poprawne zaprojektowanie konstrukcyjne domów. Podstawą jest, aby poszczególne podłogi w obrębie jednego mieszkania były wykonane w technologii podłóg pływających z odpowiednią dylatacją z wełny mineralnej szklanej lub skalnej bądź innego elastycznego materiału, np. dedykowanego styropianu uelastycznionego.
  • Ważne, by poszczególne segmenty domów szeregowych były oddzielone tzw. dylatacją. Ich stropy powinny być niezależnie pracującymi konstrukcjami. W przypadku wspólnej monolitycznej płyty stropowej, obejmującej dwa lub więcej domów, dźwięki przenoszą się od jednego sąsiada do drugiego. W takim przypadku adaptacje akustyczne mogą nie przynieść zadowalających rezultatów.
  • Nie planujmy układu mieszkań z lustrzanym odbiciem, gdzie w sąsiedztwie ściany rozdzielającej budynki znajdują się schody oparte na wspólnym elemencie nośnym żelbetowym lub stalowym. Wtedy każde drganie na schodach jednego sąsiada będzie słuchać w drugim domu.
  • Jeżeli sąsiadują ze sobą łazienki dwóch mieszkań, to należy pamiętać o dobrze ułożonej posadzce (szczególnie tej z płytek ceramicznych). Nie powinno się układać wokół ścian cokolików z płytek i łączyć je sztywną fugą, bo jeśli tak zrobimy, to dźwięki uderzeniowe z podłogi przejdą na ściany, a następnie będą transmitowane do innych pomieszczeń. Należy przewidzieć szczelinę dylatacyjną podczas montażu płytek. Niestety często podobne zjawisko występuje podczas obudowania wanny mocowanej do ściany.

Hałas z ogrodu

Jak wyciszyć hałas pochodzący z ogrodu sąsiada? Podstawą jest efektywna akustycznie elewacja. Wyniki o kilkanaście decybeli wyższe od klasycznego rozwiązania „lekkiego mokrego” opartego na tynku zapewniają rozwiązania „lekkie suche”, czyli fasady wentylowane. Do ściany konstrukcyjnej na lekki wcisk montuje się wysokopochłaniającą wełnę mineralną szklaną lub skalną, po czym na metalowym lub drewnianym ruszcie okłada się budynek okładziną elewacyjną. Im cięższa okładzina zewnętrzna (np. płyty włóknowo-cementowe), tym wyższa izolacyjność akustyczna całej ściany. Ściana wentylowana z okładziną i wełną na murze pierwotnym daje zysk izolacyjności akustycznej nawet do 20 decybeli w porównaniu do wyniku bazowej ściany konstrukcyjnej z pustaka czy żelbetu. Ponadto należy pamiętać o dobrym szkleniu i stolarce okiennej oraz rzetelnym wykonawstwie.
Podejmując decyzję o zakupie domu szeregowego lub w zabudowie bliźniaczej mamy prawo poprosić dewelopera o charakterystykę akustyczną zaprojektowanego budynku. Lepiej wiedzieć więcej o akustyce, niż potem się rozczarować. O pomoc można zapytać też ekspertów ze Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”.

Konsultacja: Paweł Polak, ekspert Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”