Czy duże okna aluminiowe nadają się do energooszczędnego domu?

Biorąc pod uwagę zaostrzające się prawo dotyczące energooszczędności budynków, duże okna muszą spełniać restrykcyjne kryteria izolacyjności cieplnej. Nowoczesne okna aluminiowe jak najbardziej spełniają te kryteria. Mają niski współczynnik przenikania ciepła, a to jest w tym wypadku najistotniejsze.

Do niedawna duże okna były uważane za źródło strat energii. Ale dzięki nowoczesnym technologiom ta zasada została odwrócona – odpowiednio rozplanowane względem stron świata, duże przeszklenia nie tylko chronią przed stratą energii, ale i dają pasywne zyski energii z promieni słonecznych. Wybierając projekt domu z dużymi przeszkleniami, warto zwrócić uwagę na stolarkę aluminiową z doskonałymi parametrami izolacyjności termicznej, które mogą nawet przewyższać obowiązujące prawne wymagania w tym zakresie.

Duże okna – duża oszczędność

Do domu energooszczędnego trzeba wybierać okna z odpowiednio dobranym współczynnikiem przenikania ciepła Uw.

Obecnie obowiązującym standardem są okna o współczynniku przenikania ciepła nie wyższym niż 1,1 W/m2K, jednak od 2021 roku zostanie zaostrzony do 0,9 W/m2K.

Drzwi tarasowe Schueco Ase 80

W systemie Schüco AWS 75.SI+ produkowane są bardzo ciepłe okna spełniające z nawiązką wymagania izolacyjności cieplnej, które będą obowiązywać od 2021 roku. Duże skrzydła o wysokości nawet 2500 mm wpuszczają do wnętrz dużą dawkę światła dziennego. Efekt maksymalnej transparentności można natomiast uzyskać, stosując wersję panoramiczną Schüco AWS 75 PD.SI z najwęższymi na rynku ramami o szerokości zaledwie 55 mm! Okna rozwierno-uchylne ze skrzydłami o wymiarach do 1000 x 2500 mm lub 1450 x 2100 mm z typowym ciepłym pakietem szybowym osiągają współczynnik przenikania ciepła nawet poniżej Uw=0,9 W/m2K. Dostępne są także energooszczędne rozwiązania łączące wygląd transparentnej fasady z typowymi dla okien funkcjami, jak rozwieranie i uchylanie skrzydeł. W systemie fasadowym Schüco FWS 60 CV można realizować efektowne okna rozwierno-uchylne ze skrzydłem całkowicie ukrytym w wąskim słupie fasadowym o imponującej wysokości nawet do 3,2 metra. Przykładowy moduł fasady o wymiarach 1,2 m x 2,5 m z pakietem szybowym Ug=0,7 W/m2K uzyskuje współczynnik przenikania ciepła Ucw na poziomie aż 0,84 W/m2K.

W budynkach niskoenergetycznych i pasywnych duże okna i drzwi tarasowe mogą być także źródłem dodatkowego ciepła z promieni słonecznych w sezonie zimowym, jednak w tym celu powinny być one wyposażone w odpowiednie szyby o współczynniku przepuszczalności energii cieplnej g wyższym niż 50%.

Nie tylko wielkoformatowe okna

W nowoczesnych projektach energooszczędnych budynków nie może zabraknąć efektownych, szerokich przejść na taras lub do ogrodu. Warto wiedzieć, że drzwi tarasowe powinny posiadać tak samo dobre współczynniki przenikania ciepła, bez względu na sposób ich otwierania. Harmonijnym uzupełnieniem otwartej, a zarazem energooszczędnej architektury, będą drzwi balkonowe Schüco AWS 75.SI+ z progiem 0 mm, które tworzą bezprogowe przejście na taras lub balkon. Innowacyjna konstrukcja odwodnienia i uszczelnienia wraz ze zoptymalizowanymi strefami izolacji pozwoliły na uzyskanie doskonałej wodoszczelności aż do 600 Pa (klasa 9A) i izolacyjności cieplnej nawet poniżej Uw=0,9 W/m2K. Dzięki systemowemu wspomaganiu otwierania i ryglowania obsługa dużych skrzydeł jest bardzo lekka, więc może być realizowana nawet przez dzieci czy osoby starsze.
Kolejnym rozwiązaniem, które pozwala stworzyć imponujący efekt przenikania się wnętrza z otoczeniem, są drzwi tarasowe z mechanizmem przesuwnym lub podnoszono-przesuwnym w systemie Schüco ASE 80.HI. Skrzydła o dużych wymiarach nawet 3,2 x 3,5 lub 3,5 x 3,2 m tworzą złudzenie szklanej ściany. W wersji Design Line widoczna strefa ich styku może być zredukowana do zaledwie 40 mm, co potęguje panoramiczny widok. Kolejną zaletą jest możliwość ukrycia ościeżnicy w ścianie i zlicowania progu z posadzką, dzięki czemu powstaje transparentna przegroda z przejściem pozbawionym jakichkolwiek barier. Drzwi ASE mogą być wykonane aż w 17 typach otwierania obsługiwanych manualnie, w tym 8 z obsługą mechatroniczną za pomocą smartfona lub/i minimalistycznego przycisku sterowania na skrzydle, co pozwala na komfortowe przesuwanie skrzydeł o masie nawet do 600 kg. Ślusarka może spełniać przy tym rygorystyczne kryteria termoizolacyjności, uzyskując współczynnik przenikania ciepła odpowiadający nawet standardowi pasywnemu Uw=0,8 W/m2K.

Więcej informacji o produktach firmy Schüco: www.schueco.pl