Jak usunąć stare powłoki wykończeniowe?

Jeżeli szukamy sposobu na usunięcie starych powłok farb, lakierów, lazur czy klejów, skorzystajmy ze specjalistycznych preparatów. Niezależnie od tego czy planujemy malować ściany, metalowe balustrady czy drewniane elementy, pierwszym krokiem powinno być dokładne usunięcie starych powłok.

Uszkodzonych warstw możemy pozbywać się ręcznie, przy pomocy szpachelek, noży i papierów ściernych o zróżnicowanej ziarnistości. Alternatywnie wykorzystuje się szlifierki, opalarki lub inne narzędzia elektryczne, które sprawdzają się głównie w przypadku większych powierzchni płaskich. Praktycznie każdą z tych metod można uzupełnić specjalnym preparatem, który znacząco ułatwi nam pracę.

v33 Środek do usuwania powłok z powierzchni drewnianych

W przypadku takich elementów, jak płytki ceramiczne, drewniane meble czy metalowe okucia i akcesoria, gdzie czyszczenie mechaniczne niesie ryzyko uszkodzenia w strukturze materiału, warto wykorzystać metodę chemiczną. – Środek do usuwania starych powłok pomaga w łatwy sposób pozbyć się jednokomponentowych farb, lazur, lakierów czy klejów z powierzchni drewnianych, metalowych, cementowych czy glazury. Do oczyszczenia elementów o złożonej konstrukcji lub trudno dostępnych polecamy zaś środek do usuwania powłok spray, którego żelowa formuła zapobiega ściekaniu i skutecznie usuwa powłoki bez konieczności stosowania

dodatkowych narzędzi.

Jak usunąć stare powłoki wykończeniowe?

Nakładanie środków do usuwania starych powłok nie przysparza większych trudności, choć aby uzyskać optymalny efekt końcowy, warto zastosować się do kilku prostych wskazówek.

  • Przed użyciem tego rodzaju preparatu zawsze należy dokładnie wymieszać jego zawartość poprzez wstrząśnięcie pojemnikiem.
  • Aby środek zachował swoje właściwości, najlepiej nakładać go z dala od promieni słonecznych – np. w garażu bądź innym miejscu zadaszonym.
  • Preparaty w płynie nanosimy pędzlem, tworząc grubą warstwę (2-3 mm).
  • Spray rozpylamy zaś równomiernie w odległości około 10 cm, unikając nadmiernego gromadzenia się produktu w jednym miejscu.
  • O ile to możliwe, preparat starajmy się nakładać na powierzchnie ułożone poziomo, by łatwiej wnikał w głąb usuwanych powłok.

Czy używając środka do usuwania powłok, można uszkodzić drewno?

v33 zmywacz powłok

Na szczęście nie musimy się tym martwić. Rozpuszczalniki zawarte w środku do usuwania powłok z powierzchni drewnianych niszczą stare warstwy farb, lakierów, lazur czy szpachlówek nałożonych wcześniej na meble czy pergole, lecz nie uszkadzają przy tym samego drewna, ponieważ w kontakcie z nim natychmiast ulegają biodegradacji.

– Należy przy tym pamiętać, że rozmiękczone powłoki powinniśmy ściągnąć szpachelką zgodnie z kierunkiem układania się słojów drewna, a całość wyczyścić następnie letnią wodą, najlepiej przy pomocy twardej, nylonowej szczotki. Po upływie 24 godzin powierzchnia jest gotowa do nałożenia nowej warstwy wykończeniowej – podsumowuje ekspert marki V33.