Jak uchronić dom przed zalaniem

Częstą przyczyną zalania jest pęknięta rura, co w konsekwencji może doprowadzić do kosztownego remontu. Podpowiadamy, jak tego uniknąć, wykorzystując wykrywacz i opalarkę.

Zacznijmy od podstaw, o których powinien pamiętać każdy przezorny domownik. Na czas dłuższego wyjazdu zakręcamy zawory. Co jakiś czas sprawdzamy stan wężyków. Systematycznie udrażniamy kanalizację i rury odpowiednimi środkami chemicznymi, a także dokładnie zakręcamy krany, szczególnie przed snem.

Zainstaluj alarm

Najczęstszą przyczyną zalania jest pęknięta rura. Szczególnie narażone są miejsca w pobliżu podgrzewaczy wody, grzejników, zlewów, zmywarek, pralek i pomp ściekowych. Najlepszą profilaktyką jest zamontowanie na rurach wykrywacza wody. – Najlepiej unikać konsekwencji pęknięcia rur, umieszczając Leak Alert wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość zalania lub wycieku. Gdy zostanie wykryty wyciek, wykrywacz uruchomi alarm dźwiękowy. Wykrywacz przyda się w domu, w mieszkaniu, w piwnicy i garażu.

Wykrywacz, unosząc się na wodzie, emituje sygnał alarmowy aż przez 72 godziny (to przewidywany czas pracy baterii). Jeżeli wyciek nastąpi pod nieobecność domowników, daje to szanse, że sąsiad usłyszy dźwięk urządzenia i poinformuje o problemie. Długi czas emisji sygnały może okazać się zbawienny w przypadku zalania pomieszczeń, do których zagląda się sporadycznie.

Dużą zaletą wykrywacza jest to, że do pracy nie potrzebuje kabli – jest na baterie 9V. Gdy źródło energii się wyczerpuje, urządzenie wysyła ostrzeżenie.

Wykrywacz umieszcza się frontem do góry, płasko na powierzchni np. podłogi. Metalowe styki czujników muszą być skierowane w dół. Wykrywacz nigdy nie będzie działał poprawnie przy ustawieniu pionowym.

Rozmroź rury

Opalarka Steinel HL1820 S Lange Łukaszuk

Zimą z pomocą może przyjść opalarka, niezwykle przydatna, gdy rury zamarzną, co zwiększa ryzyko pęknięcia. Z odmrażaniem przy pomocy opalarki poradzi sobie każdy. Nie ma tu specjalnych wytycznych czy zaleceń. Potrzebna jest ostrożność i cierpliwość.

Trzeba jednak wiedzieć, po którą opalarkę sięgnąć. Podstawowy model w zupełności wystarczy. – Sprawdzi się opalarka z trzystopniową regulacją temperatury i wydatku powietrza taka jak Steinel HL1820 S. Jej główną zaletą jest bieg chłodny do wystudzania elementu grzejnego, co przedłuża żywotność całego narzędzia.

www.langelukaszuk.pl/