Jak szybko zblokować wilgoć i zlikwidować wykwity na ścianach i suficie?

Problem zawilgocenia i wykwitów może wystąpić wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z dużą kondensacją pary wodnej. Jak szybko, bez konieczności skuwania, osuszania i późniejszego malowania ścian usunąć szkodliwe i szpecące ślady, a przy tym skutecznie zblokować ich powstawanie?

Wilgotne plamy i wykwity na ścianach czy suficie? To problem, który dotyka wiele, nawet nowo wybudowanych domów. Głównym winowajcą jest wentylacja – jej brak, wadliwy system lub nieodpowiednia wydajność. Poza tym powstawaniu wilgoci i wykwitów sprzyjają nieocieplone lub nieprawidłowo zaizolowane ściany. Nie pomaga także nieregularne wietrzenie, nowoczesny układ pomieszczeń zakładający kuchnię otwartą na salon czy coraz modniejsze aranżacje wykluczające płytki ceramiczne w łazience.

Wykwitów mogą się pojawić w każdym pomieszczeniu narażonym na długotrwałe oddziaływanie pary wodnej. Powstające uszkodzenia są nie tylko nieestetyczne, ale mają szkodliwy wpływ na nasze zdrowie.

Jak szybko zblokować wilgoć?

Jak krok po kroku wyeliminować problem i zapobiec ponownemu wystąpieniu?

  • Jeżeli wilgoć wniknęła głęboko w warstwę tynku i pojawił się grzyb, to w pierwszej kolejności należy go usunąć preparatami grzybobójczymi.
  • Kolejnym krokiem jest zastosowanie blokera wilgoci, czyli paroprzepuszczalnego środka blokującego zawilgocenia wodne występujące na ścianach czy sufitach. Dzięki odpowiedniej recepturze, preparat głęboko wnika w podłoże, reagując ze znajdującą się tam wilgocią i tworząc barierę uszczelniającą. Co istotne, środek jest wodoszczelny, a jednocześnie otwarty na dyfuzję pary wodnej, dlatego nie wymaga osuszania zaatakowanych miejsc i może być stosowany bezpośrednio na wilgotne podłoża.
  • Z jednej strony bloker pozwala wilgoci na odparowanie z zaatakowanego miejsca, z drugiej tworzy skuteczną barierę, uniemożliwiającą wilgoci wnikanie i dalszą migrację.

WAŻNE!

Bloker wilgoci ma postać białej farby, do której wystarczy dodać pigment, aby uzyskać pożądany na ścianie kolor. Można również przemalować powierzchnię inną farbą paroprzepuszczalną, ale dopiero po całkowitym wyschnięciu ostatniej warstwy blokera, czyli ok. 8 godzin po aplikacji.

Jak skutecznie zlikwidować wykwity na ścianach i suficie?

Czarno-szare plamy po pleśni i grzybie, brunatne ślady po sadzy kominkowej, a to wszystko w towarzystwie nieprzyjemnego zapachu stęchlizny?

Niestwardniałe, świeże naloty można spróbować zmyć za pomocą lekko zwilżonej gąbki. Stosuje się również farby akrylowe, lateksowe czy ceramiczne do zakrycia powstałych wykwitów – jednak takie metody nie sprawdzają się w dłuższym czasie.

  1. Gdy mamy do czynienia z bardziej uporczywymi nalotami, bezpieczniej zastosować specjalistyczny środek, który będzie blokować wilgoć i dodatkowo skutecznie zakryje wykwity bez konieczności skuwania tynków.
  2. Taki preparat ma formę silnie kryjącej, białej farby, która wnika w podłoże tworząc jednocześnie barierę uszczelniającą.
  3. Aby uzyskać inny kolor na ścianie, można preparat zabarwić dodając bezpośrednio pigment lub też po jego całkowitym wyschnięciu przemalować ścianę inną farbą paroprzepuszczalną.

Nadmiar wilgoci w domu umożliwia rozwój bardzo niebezpiecznych dla zdrowia pleśni i grzybów. Objawiają się w postaci zielonych, brunatnych, białych czy czarnych wykwitów, którym

 towarzyszy nieprzyjemny, stęchły zapach, którego nie da się wywietrzyć. Nie jest to problem tylko wizualny, lecz również zdrowotny. Warto jak najszybciej uporać się z nim, szczególnie że przy wsparciu nowoczesnych środków wiele prac jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie, bez udziału fachowców.

Co na rynku?

Paroprzepuszczalne środki blokujące zawilgocenia oraz wykwity – Bloker Wilgoci oraz Środek Przeciw Wykwitom niemieckiej marki Ultrament.

Bloker Wilgoci to paroprzepuszczalny, wodoszczelny środek blokujący zawilgocenia wodne występujące na ścianach i sufitach, możliwy do stosowania na suchych i mokrych podłożach. Jego wodoodporność potwierdziły testy w MFPA Leipzig Gmbh, a paroprzepuszczalność – badania w instytucje IBOS Gmbh w Essen. Poza tym środek można stosować wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Sprawdza się w miejscach, w których dochodzi do miejscowych zawilgoceń typu lżejszego, np. w łazienkach, kuchniach, piwnicach, pralniach, kotłowniach, pomieszczeniach gospodarczych, przemysłowych i rolniczych.

Bloker Wilgoci dostępny jest w opakowaniu 1 kg za ok. 55 zł oraz 2,5 kg – za ok. 127 zł.

Środek Przeciw Wykwitom od Ultrament to silnie kryjąca, paroprzepuszczalna farba blokująca wykwity grzybów, pleśni, soli mineralnych oraz sadzy, możliwa do stosowania na lekko wilgotnych podłożach. Dzięki nowoczesnej recepturze środek głęboko wnika w podłoże, reagując z wilgocią i tworząc skuteczną barierę uszczelniającą. Może być stosowany na zewnątrz pomieszczeń i wewnątrz, np. łazienkach, kuchniach, piwnicach, pralniach, kotłowniach, pomieszczeniach gospodarczych, przemysłowych i rolniczych.

Środek Przeciw Wykwitom dostępny jest w opakowaniu 1 kg za sugerowaną cenę ok. 42 zł oraz 3 kg – za ok. 78 zł.

Produkty Ultrament dostępne są w popularnych marketach budowlanych (np. Castorama, Leroy Merlin, OBI).