Jak prawidłowo ściągnąć izolację z kabla elektrycznego

Łączenie kabli czy podłączanie ich do rozmaitych urządzeń zwykle wymaga zdjęcia osłony na końcówkach. Ważne, by przy tej okazji nie uszkodzić metalowych przewodów, bo to mogłoby doprowadzić do poważnej awarii. By temu zapobiec, trzeba korzystać z precyzyjnie dobranych, profesjonalnych ściągaczy izolacji.

Dlatego rynek narzędzi ręcznych oferuje mnogość wyspecjalizowanych, poręcznych ściągaczy do izolacji. Wszystkie zostały zaprojektowane tak, by maksymalnie zautomatyzować i ułatwić proces obróbki końcówek przewodów.
Podobnie jednak jak w wielu innych przypadkach, tak i tu nie wystarczy jedno narzędzie do wszystkich prac. – Model musi być dopasowany do kształtu przewodów (koncentryczne, płaskie) oraz ich średnicy i materiału, z jakiego została wykonana izolacja.

Automatyczny ściągacz izolacji z kabli – Jokari Secura

Kable koncentryczne

Większość urządzeń jest przeznaczonych do usuwania izolacji z najpopularniejszych kabli okrągłych o przekroju od 8 do 13 mm. Jednym z nich jest Jokari Secura nr. 15, który radzi sobie m.in. z kablami NYM o przekrojach od 3 x 1,5 do 5 x 2,5 mm². Posiada dodatkowe ostrze do cięcia wzdłużnego. Narzędzia mają ostrze z azotkiem tytanu, co zabezpiecza je przed uszkodzeniami i zdecydowanie wydłuża jego żywotność. Co ważne, nie ma konieczności ustawiania głębokości cięcia, bo specjalne położenie ostrza pozwala to robić automatycznie.

Grube kable

Ściągaczem o nazwie Jokari 4-70 można obrabiać grube kable w bardzo szerokim zakresie, bo w średnicach od 4 do 70 mm.

Automaty do zadań specjalnych

Na uwagę zasługuje jeszcze jedna gama urządzeń – automatyczne ściągacze do żył kablowych. Np. ściągacz Jokari 6-16 sprawnie radzi sobie z żyłami kablowymi litymi i plecionymi o przekroju 6-16 mm, nie wymagając przy tym regulacji średnicy. Sprawdza się przy ściąganiu powłok izolacyjnych z kabli PVC-Flex 3 x 0,75 mm² oraz przewodów solarnych o łączonych oponach kablowych.

Zobacz więcej na : www.langelukaszuk.pl