Jak dbać o drewniane okna

Co najmniej dwa razy w roku powinniśmy obejrzeć skrzydła i ramy oraz ocenić ich stan. Można to zrobić samodzielnie, bez korzystania z usług fachowca. Natomiast podstawową czynnością jest utrzymanie okien w czystości.

Najlepiej myć je 2-3 razy w roku, koniecznie jesienią i wczesną wiosną. Zaczynamy od czyszczenia ram drewnianych z kurzu. Specjaliści odradzają stosowanie silnych preparatów o właściwościach ściernych, które mogą uszkodzić strukturę zabezpieczającą drewno. Nie powinno się również stosować środków z dodatkiem substancji rozpuszczających, które zniszczą powłokę lub nawet odbarwią kolor.

Mycie okien

Kurz, będący pożywką dla mikroogranizmów niszczących drewno, zmyjemy ciepłą wodą z odrobiną delikatnego detergentu, np. płynu do mycia naczyń. Do tego typu powierzchni nie stosujemy proszków do szorowania, rysujących szczotek ani agresywnych środków chemicznych np. na bazie amoniaku. Może to doprowadzić do trwałych uszkodzeń lakieru.
Ramy pokryte farbą lub lakierem możemy również wyczyścić przy użyciu profesjonalnych środków tj. mleczka do konserwacji lub innych specyfików, które odtłuszczą i pozostawią ramę czystą. Warto sięgnąć po zestawy pielęgnacyjne, oferowane przez producentów stolarki okiennej. Mleczko pielęgnacyjne lepiej niż woda z detergentem, odświeży powłokę lakierniczą. Środek ten wypełnienia mikropęknięcia i ochroni drewnianą ramę przed wilgocią i ułatwi jej oczyszczenie. Regularne stosowanie profesjonalnych preparatów pozwoli wydłużyć odstępy między pracami renowacyjnymi okien. Specjalistyczne płyny myjące zagwarantują kompleksową ochronę i konserwację drewnianych elementów okna.

Naprawa uszkodzeń lakieru

Warunki atmosferyczne, zmiany temperatury, grad i deszcz mogą w niewielkim stopniu uszkodzić warstwę lakieru na oknach drewnianych, powodując zadrapania i zarysowania. Zadrapania i otarcia zewnętrznej powierzchni ram są wbrew pozorom łatwe do usunięcia. Uszkodzone miejsca należy uprzednio oczyścić, np. szlifując je drobnoziarnistym papierem ściernym. Następnie dokładnie odkurzamy, przecieramy wilgotną ściereczką i nanosimy dwie warstwy lakieru w kolorze, w którymi rama była fabrycznie wykończona. Ważne, aby dwiema warstwami preparatu pomalować tylko te miejsca, w których powłoka jest faktycznie uszkodzona.

Renowacja uszczelek i okuć

Okna narażone są na liczne obciążenia mechaniczne. Bardzo często je otwieramy, uchylamy, zamykamy, stale oddziałują na nie zróżnicowane temperatury, promienie słoneczne, wiatr i deszcz. Szczególnie wrażliwe na czynniki pogodowe są okucia i uszczelki.
Uszczelki dłużej będą elastyczne, nie będą pękać, gdy przynajmniej raz w roku smarujemy je gliceryną lub specjalnymi środkiem przeznaczonym do pielęgnacji. Uszczelki wyraźnie uszkodzone trzeba jednak wymienić. W technologicznie zaawansowanych oknach wymiany uszczelek najsprawniej dokonają profesjonaliści.
Kiedy okno jest zamknięte, uszczelka jest w tzw. zgniocie, warto więc w okresie letnim dać jej odpocząć i przełączyć system docisku rolek zasuwnicy na mniejszy.
Przynajmniej raz do roku wszystkie elementy ruchome oraz miejsca współpracy tych elementów należy oczyścić, a następnie nasmarować olejem do konserwacji okuć, uważając przy tym, aby nie naruszyć ich powłoki antykorozyjnej. Pielęgnacja okien zwiększy do maksimum ich trwałość i wyeliminuje konieczność kosztownych napraw.