Grzejniki radiacyjne – jak działają, gdzie je stosować

Radiatory, czyli elektryczne grzejniki radiacyjne emitują przyjemne ciepło, dzięki temu, że są wypełnione oleistym płynem grzewczym. Mogą być wyposażone w czujniki ruchu, światła czy otwartych okien. Mogą też mieć system przeciwdziałający cyrkulacji kurzu.

Radiacja to najbardziej zaawansowana technologia wytwarzania ciepła w grzejnikach. Pozwala kontrolować inercję cieplną pomieszczenia i wykorzystywać przy tym zalety dwóch innych sposobów przekazywania ciepła: promieniowania cieplnego i naturalnej konwekcji.

Komfort cieplny, jaki dają radiatory jest porównywalny z komfortem, jaki daje nam standardowo stosowany wodny system Centralnego Ogrzewania. Grzejniki radiacyjne wykorzystują całą powierzchnię obudowy, by reagować bardzo szybko i efektywnie na każdą zmianę temperatury we wnętrzu. Umożliwią osiągnięcie pożądanej temperatury w pomieszczeniu w ciągu kilku minut.

Oleisty płyn grzewczy
Wnętrze radiatora Galapagos wypełnione jest oleistym płynem grzewczym tzw. fluidem. Przenosi on ciepło w zamkniętym obwodzie – celem przekazania go do obudowy zewnętrznej, która następnie oddaje je do pomieszczenia.

Radiator Galapagos

Obudowa z aluminium
Obudowa urządzenia wykonana jest z lekkiego i reaktywnego aluminium. Jego przewodnictwo, jak i wielkość płyty czołowej (duża powierzchnia promieniowania), umożliwiają odpowiednią wymianę ciepła z otaczającym powietrzem. Energia zmagazynowana wewnątrz elementu grzewczego jest szybko oddawana do otoczenia.

Równomierne i łagodne ciepło
Dzięki dużej powierzchni promieniowania, niskiej temperaturze powietrza na wyjściu z urządzenia i możliwie trwałej emisji ciepła – grzejnik z oferty Atlantic Polska zapewnia:
– łagodne i delikatne ciepło (promieniowanie urządzenia odpowiada ciepłu emitowanemu przez człowieka)
– jednakową temperaturę w każdej części pomieszczenia (ciepło rozprzestrzenia się w wielu kierunkach)
– powietrze przyjemne do oddychania, nie wysuszone (wilgotność w pomieszczeniu wynosi między 40 a 60 procent).

Duża inercja cieplna
Radiator wyposażono w system STI (patent firmy Atlantic), który gwarantuje dużą inercję cieplną urządzenia. Zastosowane w procesie produkcyjnym materiały i technologie pozwalają na długie generowanie ciepła przez grzejnik. Dzięki temu otrzymujemy komfort cieplny.

Inteligentne funkcje
Galapagos wyposażono w:
– system Cozytouch, który umożliwia zdalne sterowanie za pomocą aplikacji w smartfonie czy tablecie
– system Smart, który zbiera i analizuje dane o swej pracy (umożliwia planowanie produkcji i zużycia energii)
– czujniki ruchu, światła i otwartych okien, które obniżają temperaturę, gdy nikogo nie ma w domu, jest noc lub podczas wietrzenia
– program Absence do planowania nieobecności użytkowników
– system ASP przeciwdziałający cyrkulacji kurzu, który jest zalecany dla osób z problemami dróg oddechowych (alergicy, astmatycy).

Grzejnik posiada grzałkę nurkową, którą wykonano ze stali inox. Dostępny jest w wersji 1000 W, 1500 W lub 2000 W.