Gładź szpachlowa – kiedy zastosować

Wyrównanie ścian gładzią szpachlową jest najpopularniejszym i najtańszym sposobem. Co to jest gładź? To cienka warstwa wykończeniowa (1-3 mm), którą kładzie się na ścianie otynkowanej lub obłożonej płytami. Powierzchnia staje się idealnie przygotowana do malowania.

Gładziami wykańcza się przeważnie ściany pokryte tynkiem cementowym lub cementowo-wapiennym, które są dość szorstkie. Tynki gipsowe teoretycznie nie wymagają stosowania gładzi, jednak często się je stosuje, by wyrównać drobne niedoróbki po tynkowaniu. Z tego samego powodu kładzie się też gładź na okładzinach z płyt gipsowymi.
Gładź od tynku różni się tym, że jest nanoszona bardzo cienką warstwą. To sprawia, że podłoże pod gładź musi być równe, bo nie da się tą metodą zamaskować wgłębień większych niż 3 mm. Gładź możesz wykonywać na każdym podłożu mineralnym, z betonem włącznie. Da się ją ułożyć na starym tynku cementowym, cementowo-wapiennym, gipsowym, wapiennym – pod warunkiem, że ma dość równą powierzchnię i podłoże jest odpowiednio przygotowane, oczyszczone, odtłuszczone i zagruntowane.

Gładzie stosuje się i przy wykańczaniu nowych budynków, i podczas remontów – dzięki nim można szybko i tanio odnowić stare tynki (o ile nie są popękane, zawilgocone lub nie odpadają).

Konsultacja