Fotowoltaika – jak to działa?

Fotowoltaika to rozwiązanie dla każdego, kto chce zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Dzięki własnej instalacji produkującej energię ze słońca można obniżyć swoje rachunki nawet o 90%. Ale to nie jedyne zalety tego rozwiązania. Jak działają panele fotowoltaiczne i jakie są korzyści z wyboru tej metody produkcji prądu?

Fotowoltaika – jak to działa?

Fotowoltaika to proces wytwarzania prądu z promieniowania słonecznego.

  • Podstawowym elementem fotowoltaiki są ogniwa fotowoltaiczne.
  • Gdy promienie słońca padają na ogniwa zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. Polega ono na przekształceniu energii słonecznej w prąd.
  • Prąd stały produkowany z paneli fotowoltaicznych wędruje do inwertera zwanego również falownikiem, który zamienia go w prąd zmienny czyli taki, który może zasilić urządzenia domowe.
  • Wyprodukowany prąd zużywany jest na bieżące potrzeby, a jego nadwyżki trafiają do sieci publicznej. Siec działa jak wielki magazyn energii.
  • Gdy produkujemy więcej prądu niż zużywamy, trafia ona do magazynu gdzie jest przechowywana.
  • Energia wraca do nas wtedy gdy jej potrzebujemy, a produkcja w danym momencie jest niewystarczająca np. zimą.

Fotowoltaika – ekonomia i ekologia

Panele fotowoltaiczne produkują darmowy prąd ze słońca, dzięki temu właściciel może zaoszczędzić nawet do kilku tysięcy złotych rocznie. Dzięki fotowoltice nie trzeba się martwić o podwyżki cen prądu bo ten produkuje nam instalacja. Fotowoltika to czyste źródło energii, co docenią nie tylko miłośnicy ekologii, ale i świadomi konsumenci. System nie emituje zanieczyszczeń, jest cichy i do produkcji energii wykorzystuje wyłącznie energię słońca. Dzięki nowej technologii MWT moduły nie posiadają ołowiu, który mógłby być potencjalnie szkodliwy.
O działaniu fotowoltaiki przeczytasz pod adresem: https://columbusenergy.pl/blog/fotowoltaika-jaka-moc-instalacji-pokryje-moje-zapotrzebowanie/

Bezobsługowe panele fotowoltaiczne

Instalacja produkuje prąd bezobsługowo. Co więcej, nie trzeba jej serwisować, ani w żaden sposób konserwować. Mimo powszechnie krążącego mitu, paneli nie trzeba myć. Niewielkie, standardowe zabrudzenia praktycznie nie mają wpływu na wydajność i są szybko spłukiwane przez deszcz. Instalacji nie trzeba również odśnieżać. Panele montowane są pod kątem, dzięki czemu śnieg pod wpływem grawitacji osuwa się sam. Jakakolwiek ingerencja tj. odśnieżanie lub mycie może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Poznaj budowę paneli fotowoltaicznych – https://columbusenergy.pl/blog/panele-sloneczne-vs-kolektory-sloneczne/

Zdalna obsługa instalacji fotowoltaicznej

Jak już wspominaliśmy, każda instalacja musi być wyposażona w inwerter, inaczej nazywany falownikiem. Jego podstawową funkcją jest zamiana prądu stałego na prąd zmienny, ale to nie jedyne co potrafi to urządzenie. Inwerter optymalizuje pracę całego systemu, tak by ten był jak najbardziej wydajny. Co więcej, dzięki falownikowi mamy podgląd na pracę instalacji.

Urządzenie ma wbudowany moduł WiFi, dzięki któremu możliwa jest zdalna obserwacja pracy systemu. Większość producentów zapewnia aplikacje do telefonów, na których możemy sprawdzić aktualną produkcję energii, statystyki czy to, ile pieniędzy zaoszczędziliśmy od początku działania instalacji.