Duże przeszklenia – modne, bezpieczne i komfortowe

Zmienia się architektura budynków, zmieniają trendy w aranżacji wnętrz, jest coraz większe zapotrzebowanie na światło i przestrzeń, czyli duże przeszklenia. Balkon i taras stają się tak samo ważnym miejscem jak salon, jadalnia czy pokój dzienny, a jego wygląd i funkcjonalność zależą w dużej mierze od wyboru optymalnych drzwi tarasowych. Uchylno-przesuwne, podnoszono-przesuwne, a może harmonijkowe?

Duże przeszklenia to przede wszystkim więcej światła i ciepła w naszym domu. Co warto wiedzieć przed decyzją o ich wyborze? Jeśli chcemy, aby okna przyczyniały się do ogrzewania pomieszczenia, muszą absorbować energię słoneczną, a więc powinny być umieszczone na ścianie południowej. Wówczas nie tylko zapewnią nam więcej ciepła i światła, ale także sprawią, iż będziemy mniej płacić za energię. Bardzo istotna jest jakość podzespołów, z których są wykonane, a także zastosowanie właściwych przeszkleń, które odpowiadać będą na przykład za nieprzegrzewanie pomieszczeń przy jednoczesnym optymalnym ich doświetleniu.

Duże przeszklenia są bezpieczne

Często zastanawiamy się czy takie duże konstrukcje, nawet o wymiarach 600 cm szerokości i 280 cm wysokości są bezpieczne w użytkowaniu?
Parametry stolarki o dużych gabarytach, powinny zapewniać nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo użytkowania. Inaczej będzie zachowywała się w warunkach zabudowy parterowej, a inaczej na wyższych kondygnacjach, zwłaszcza w budynkach nieosłoniętych, narażonych na silne parcie wiatru. O bezpieczeństwie drzwi tarasowych decyduje więc kilka czynników, przede wszystkim materiał, z którego zostały wykonane, konstrukcja, system uszczelnień oraz okucia.
W zależności od wytycznych projektanta lub własnych upodobań możemy zamontować na tarasie lub balkonie drzwi drewniane, drewniano-aluminiowe, PVC lub aluminiowe. Ich konstrukcja oparta jest na profilach o różnej grubości skrzydła i ościeżnicy. Ważna jest odpowiednia grubości profili, ponieważ odpowiadają one za właściwości statyczne, odporność na siłę wiatru, izolacyjność termiczną i akustyczną. Na przykład stolarka drewniana posiada ramy o szerokości 78 mm (Solar) i 92 mm (Capital) wykonane ze specjalnie wyselekcjonowanej klejonki, zapewniającej stabilną pracę całej konstrukcji. Bezpieczeństwo użytkowania takich okien zapewni również zastosowanie odpowiednich systemów okuciowych, które umożliwią komfortowe sterowanie oraz profesjonalny montaż.

Duże przeszklenia są funkcjonalne

Czy otwieranie i zamykanie dużych drzwi tarasowych opartych na solidnej konstrukcji drewnianej nie będzie uciążliwe dla użytkownika? Okna i drzwi tarasowe oparte są na zaawansowanej technologii, która za pomocą specjalistycznego, sterowanego ręcznie bądź automatycznie systemu okuciowego ułatwia podnoszenie, przesuwanie i uchylanie bardzo dużych konstrukcji. Nawet małe dziecko poradzi sobie z tym bez problemu. Takie balkony są bardzo wygodne w użyciu – otwarte nie zajmują dodatkowego miejsca w pomieszczeniu. Drzwi podnoszono-przesuwne wyposażono w lekki i bezpieczny mechanizm przesuwu skrzydeł i niski próg. Z kolei uchylno-przesuwne umożliwiają łatwe otwieranie i zamykanie oraz uchylanie skrzydła balkonowego – jedno skrzydło odchyla się i przesuwa na część nieotwieralną, dzięki czemu zyskujemy możliwość komfortowego wietrzenia.

Urok litego drewna

Tarasowe bądź balkonowe drzwi podnoszono-przesuwne, uchylno-przesuwne lub harmonijkowe z oferty Stolbud maja doskonałą jakość wykonania i elegancki wygląd. Na szczególną uwagę zasługują drzwi z drewna w pięknych, naturalnych barwach i odcieniach. Do ich produkcji wykorzystywane jest najlepszej jakości drewno: sosnowe, meranti i dębowe, pozbawione sinizny i sęków. Idealnie komponują się one nie tylko z kolorystyką ogrodu wokół domu, ale również mebli i wszelkich dekoracyjnych dodatków we wnętrzu salonu, sypialni czy jadalni.

Konsultacja

Augustyn Zioło Stolbud Włoszczowa S.A