Dom Symbiotyczny, czyli mieszkanie w symbiozie z naturą

Akwarium kąpielowe, kurnik na aplikację, szklarnia… to Dom Symbiotyczny projektu BXBstudio. Dom Symbiotyczny na nowo definiuje współczesny styl życia, który polega na powrocie do tradycyjnych zasad symbiozy z naturą przy jednoczesnym zachowaniu komfortu oraz najnowszych zdobyczy technologicznych.

To dom, który odbudowuje relacje człowieka z otoczeniem, włączając go w środowisko naturalne. Jest to dom o dobrze zrozumianym i zdefiniowanym luksusie wynikającym z autentycznych, naturalnych ludzkich potrzeb. W kontekście miasta, Dom Symbiotyczny tworzy unikalny mikroklimat, natomiast w kontekście wsi w sposób naturalny wpisuje się w zastany krajobraz. Zespoły domów symbiotycznych mogą tworzyć Osiedla Symbiotyczne oraz Dzielnice Symbiotyczne, wraz z przestrzeniami wspólnymi.
Zaprojektowany Dom Symbiotyczny ma prostą konstrukcję i ergonomiczny układ funkcjonalny. Mieszkańcy integrują się ze środowiskiem naturalnym.

Akwarium kąpielowe

Pozwala obserwować naturalną florę i faunę z wnętrza domu. Przede wszystkim kreuje unikalną przestrzeń garażu i domowego SPA otwartego na podwodny świat. Umożliwia pływanie bez stosowania chemii czy nakładów energetycznych jak to ma miejsce w konwencjonalnych basenach. Tworzy naturalny krajobraz ogrodu i dopełnia wnętrze domu. Pozwala zoptymalizować i zintegrować systemy instalacji oraz utrzymać korzystny mikroklimat w domu i w szklarni.

Symbiotyczna szklarnia

Dom Symbiotyczny – szklarnia i kurnik

Jest przedłużeniem części dziennej domu, umożliwia uprawę roślin przez cały rok, produkcję tlenu i optymalizację systemu wentylacji. W zimie tworzy kameralną przestrzeń ogrodu. Skonstruowana z przemysłowych systemów, umożliwia regulację otwarcia przeszkleń w porach letnich oraz w czasie deszczu.

Autonomiczny kurnik

Kurnik z wybiegiem to wyizolowana przestrzeń z grzędami oraz boksami dla niosek. Jeżeli kura zniesie jajko, to fakt ten zostaje odnotowany w… mobilnej aplikacji. Jajka z transparentnych boksów wyjmowane są z czystego pomieszczenia gospodarczego zlokalizowanego obok. Tutaj również znajdują się dozowniki na żywność dla zwierząt z możliwością mobilnej kontroli zdalnej. Wybieg dla kur to zewnętrzna wydzielona przestrzeń domu wyposażona w koryta z piaskiem oraz przestrzenne gabiony wypełnione roślinnością. Kurnik wraz z wybiegiem posiada automatyczny systemy czyszczenia. Podłoga kurnika wykonana z tworzywa, osadzona na rolkach, wykonuje jeden obrót na dobę. Brud zgromadzony na taśmie pod kurnikiem jest namaczany i czyszczony za pomocą drapaczy oraz szczotek. Wybieg dla kur jest automatycznie zraszany w porze nocnej wodą opadową zgromadzoną w zbiorniku. Usunięte w ten sposób zabrudzenia odprowadzane są do kolejnego zbiornika i wykorzystywane do nawożenia roślin w ogrodzie.

Tradycyjna stodoła

Dom Symbiotyczny projekt BXBstudio

Stodoła jest ponad kurnikiem, tworzy zadaszoną przestrzeń. Może służyć jako miejsce gromadzenia siana, miejsce zabaw dla dzieci, przestrzeń rekreacyjna lub jako dodatkowa przestrzeń gospodarcza.

Kominek symbiotyczny

To nowoczesny akumulator energii pozyskanej z zasobów odnawialnych, który zbiera i przechowuje energię emitując przy tym ciepło. Zainspirowany tradycyjną formą pieca z zapieckiem i przypieckiem, dzieli przestrzeń domu na strefę salonu z widokiem na wodę (kultura sofy) oraz strefę kuchni i jadalni z widokiem na szklarnie (kultura stołu).

Symbiotyczna działka

Skomponowana z elementów tworzących naturalny krajobraz. Łąka kwiatowa to prywatny rezerwat przyrody zlokalizowany od strony północnej domu. Drewniany pomost wzniesiony ponad łąką tworzy unikalną strefę dojścia. Południową przestrzeń rekreacyjną ogrodu tworzy drewniany taras, trawnik oraz piaszczysta plaża przyległa do zbiornika wodnego. Pomiędzy przestrzenią kąpielową a stawem unosi się drewniane molo. Kompozycję działki domykają drzewa i krzewy owocowe.
Więcej na: www.bxbstudio.com