Dlaczego warto stosować łączniki termoizolacyjne?

Dbając o energooszczędność budynku, warto stosować łączniki termoizolacyjne w balkonach. Dlaczego warto o nich pamiętać? Bez łącznika ucieka ciepło. Kiedy nie ma izolacji lub jest nieszczelna, mogą powstawać grzyby lub pleśń.

Zastosowanie łączników Isokorb wpływa na trwałość połączenia płyty balkonowej oraz stropowej i termoizolację budynku. O czym warto więc pamiętać?

Ciepły budynek

Zastosowanie łączników termoizolacyjnych przynosi wiele długofalowych korzyści.

  • oszczędności energii, a więc mniejsze rachunki za ogrzewanie

    Albion Riverside w Londynie
    Fot. Schöck

  • łączniki minimalizują możliwość powstania szkód budowlanych.
  • brak izolacji lub nieszczelna izolacja skutkują powstaniem grzybów lub pleśni. Nie ma możliwości naprawienia takiej izolacji. Jedynym rozwiązaniem jest demontaż całego balkonu i montaż zupełnie nowej konstrukcji.

Żadna inna izolacja nie zastąpi łącznika. Wykonawcy często decydują się na opakowanie płyty balkonowej znanym wszystkim styropianem. Jednak w tym przypadku tracimy walor estetyczny – tylko łączniki termoizolacyjne pozwalają na konstrukcje cienkich i mocno wysuniętych od elewacji balkonów. Opakowanie styropianem sprawia, że płyta może być tylko gruba, a do tego należy pamiętać o nałożeniu dodatkowych warstw – wyrównawczej i wykończeniowej. Styropian, mimo że oddaje mniej ciepła niż w przypadku braku jakiejkolwiek izolacji, to aby otrzymać naprawdę komfortową termoizolację, musimy zainwestować w dużą ilość materiału. – dodaje ekspert z firmy Schöck.

Najważniejszy parametr – współczynnik przewodzenia ciepła λ

Decydując się na zastosowanie łączników termoizolacyjnych, należy zwrócić uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda). Jest to wartość, którą podajemy dla materiałów jednorodnych, takich jak na przykład stal. – Łączniki Isokorb zbudowane są z kilku materiałów i każdy z nich posiada swój współczynnik lambda. Ich stosowanie pozwala na zminimalizowanie start energii aż o 70%. Warto jednak pamiętać, że parametry podane przy każdym z typów łącznika Isokorb są inne. Izolując niewielki balkon w bloku i dużą loggię, potrzebujemy łączników o różnym współczynniku przewodzenia ciepła.
Współczesne budownictwo staje przed problemem braku cyrkulacji powietrza. Zamykamy się w szczelnych mieszkaniach, co skutkuje zawilgoceniem wnętrz i może doprowadzić do powstawania grzybów i pleśni. Stosowanie łączników termoizolacyjnych, wietrzenie mieszkań i dbanie o przepływ powietrza w kratkach wentylacyjnych pozwoli nam uniknąć tych problemów.

www.schock.pl