Czy twarda woda szkodzi kotłom c.o.?

Twarda woda w swym składzie zawiera znaczne ilości związków wapnia i magnezu, które podczas użytkowania wytrącają się z niej w postaci osadów, tzw. kamienia. Komponenty, przez które przepływa taka woda po pewnym czasie przestają działać prawidłowo.

Osady przyczyniają się do spadku efektywności kotła, co prowadzi jednocześnie do zwiększonego zużycia paliwa, a także do zmniejszenia ilości energii dostarczanej do instalacji grzewczej lub ciepłej wody użytkowej, efekt niszczącego działania osadów powstałych z twardej wody użytkowej widać także w zwiększonej ilości zanieczyszczeń wydzielanych przez kocioł oraz jego zwiększonej awaryjności.

Główną przyczyną spadku efektywności kotła są osady, które zmniejszają przewodność cieplną wymiennika, czyli mniej energii transportowane jest z gorących spalin do wody, osady zmniejszają także efektywny przekrój przepływu wymienniku przez co zwiększa się jego opór wewnętrzny, co z kolei prowadzi do zmniejszenia ilości wody przepływającej przez kocioł czyli zmniejszenia ilości ciepła transportowanego z kotła do instalacji. Osady z twardej wody negatywnie wpływają na niezawodność urządzeń kotła, gdyż utrudniają pracę ich wewnętrznych komponentów ruchomych takich, jak np. tłok siłownika zaworu trójdrogowego, wirnik pompy czy pływak włącznika przepływu c.w.u.

Konsekwencje zbyt twardej wody

Efektem widocznym dla użytkownika kotła pracującego w instalacji z twardą wodą będą:

  •  wyższe rachunki za gaz
  • zmniejszony komfort cieplny oraz
  • częste wizyty serwisu

Dlatego też nowoczesne kotły gazowe powinny pracować w zamkniętych obiegach hydraulicznych, które powodują, że nie musimy dostarczać ciągle świeżej wody do instalacji, z której z kolei wytrąca się kamień.
Dobrym sposobem jest także odcięcie obiegu hydraulicznego kotła od obiegu instalacji grzewczej za pomocą wymiennika ciepłej wody, uzyskujemy w ten sposób możliwość pracy kotła gazowego w zamkniętym układzie hydraulicznym, kotły Beretta posiadają naczynie wyrównawcze umożliwiające pracę w tego typu układach, z otwartą instalacją grzewcza. W sprzedaży dostępne są także środki zmiękczające twardą wodę. Celem zapobieżenia awarii powodowanych przez twardą wodę kotły Beretta mają w swoich algorytmach pracy specjalny program który okresowo na bardzo krótko uruchomia urządzenia wewnętrzne celem zapobieżenia ich blokady poprzez osad.

Konsultacja