Czy taśma paroprzepuszczalna wpływa na jakość montażu okien?

Jak najbardziej tak. Jednak taśma paroprzepuszczalna powinna być stosowana razem z taśmą paroszczelną. Stosowanie taśm rozłącznie jest dyskusyjne, właściwie nie przynosi korzyści. Taśmy zastosowane zgodnie z zaleceniami instytutów badawczych bezpośrednio mają wpływ na montaż okien. Tylko montaż warstwowy jest montażem prawidłowym.

Nieprawidłowy montaż stolarki otworowej może spowodować, że nawet najwyższej jakości okna z doskonałymi parametrami izolacyjnymi nie będą miały zakładanej szczelności, co wpłynie na obniżenie ich energooszczędności. Błędy montażowe mogą również prowadzić do uszkodzeń wewnątrz budynku, np. powstawania mostków termicznych, zawilgocenia glifów i narożników oraz tworzenia się pleśni na ościeżu i ościeżnicy.
Jakimi kryteriami wyboru systemów montażowych należy się zatem kierować, aby uniknąć niepotrzebnych problemów? Przede wszystkim warto się upewnić, czy proponowane przez wykonawcę rozwiązania i produkty są zgodne z obowiązującymi normami i wytycznymi. Ma to duże znaczenie, ponieważ ustawa konsumencka obowiązująca od końca 2014 roku daje klientom szerokie uprawnienia w razie sporów na linii konsument – wykonawca/montażysta stolarki otworowej. W myśl tych przepisów inwestor jest zobowiązany do usunięcia powstałych wad nawet po 5 latach. Jak można się domyśleć inwestor winą za błędy i zaniedbania obarczy wykonawcę.
Soudal oferuje prosty kompleksowy zestaw wyrobów, który spełnia rygorystyczne wymagania montażu warstwowego, będzie przystępny cenowo i dzięki prostocie nie sprawi wykonawcom problemów na budowie.
Soudal Window System (SWS) został przebadany w Instytucie Techniki Budowlanej, ma Aprobatę Techniczną pierwszego tego typu rozwiązania systemowego dla stolarki okiennej drewnianej i PVC. Soudal Window System spełnienia najbardziej rygorystyczne normy szczelności stolarki otworowej.

W skład Soudal Window System wchodzą:
• Elastyczna piana poliuretanowa Flexifoam
• Taśmy paroszczelne SWS Basic, SWS Universal, SWS B1 Extra
• Taśmy paroprzepuszczalne SWS Basic i SWS Universal
• Klej jednoskładnikowy Soudafoil 360H wytwarzany na bazie polimerów hybrydowych

Wykonanie uszczelnienia z zastosowaniem zestawu SWS polega na przymocowaniu taśm do kształtowników okna, uszczelnieniu przestrzeni między ościeżem a ościeżnicą okna przy użyciu elastycznej piany poliuretanowej, a następnie przyklejeniu taśm do ościeżnicy (podłoża), tak aby piana była osłonięta na całym obwodzie, z zachowaniem zasady „szczelniej wewnątrz, niż na zewnątrz”.

Taśma paroprzepuszczalna i paroszczelna – różnice

To dwa rodzaje taśm, choć często nazwy są używane zamiennie. Różnica polega na tym, że jednak taśma chroni okna od wewnątrz, druga od zewnątrz. Taśma paroprzepuszczalna jest stosowana w duecie z taśmą paroszczelną. Paroszczelną montuje się od wewnątrz budynku, natomiast paroprzepuszczalną od zewnątrz. Takie rozwiązanie może być stosowane przy montażu każdego rodzaju okien pionowych – zarówno do drewnianych, jak i tych z PVC oraz do aluminiowych.

Konsultacja