Czy smog szkodzi elewacji domu?

Smog, czyli mieszanka związków chemicznych – dwutlenku węgla i siarki, związki azotu – oraz pyły zawieszone fatalnie wpływają również na stan budynków. Zagrożone są zarówno zabytki, jak i domy współczesne. Jakich materiałów używać, aby ochronić elewacje?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) stężenie pierwiastków chemicznych nie powinno przekraczać 10 μg/m3. W ostatnich latach średnia smogu w Polsce przekracza 27 μg/m3. Zanieczyszczone powietrze nie tylko negatywnie wpływa na nasze zdrowie, ale także na stan budynków. Zagrożone są przede wszystkim ściany zewnętrzne kamienic, domów jednorodzinnych czy bloków. Najbardziej niebezpieczny składnik smogu to kwas siarkowy, który może powodować łuszczenie się tynku nawet rok po jego położeniu. Szkodliwe związki chemiczne potrafią również źle wpłynąć na elewację z cegły, przez co zaczyna się ona kruszyć. Oddziaływanie smogu widoczne jest też w postaci dużych zabrudzeń – zwłaszcza jasne, pastelowe fasady stają się coraz ciemniejsze i mniej estetyczne.

Włóknocement chroni elewację

Co możemy zrobić? Zaleca się, aby elewacje domów położonych na obszarach w szczególny sposób zagrożonych smogiem, były czyszczone i odnawiane. Taką konserwację najlepiej wykonać po sezonie grzewczym – raz na 2-3 lata. W niektórych przypadkach możliwe jest skorzystanie z farb ochronnych czy tynków silikatowych. To jednak nie rozwiąże problemu na stałe. Najlepszym zabezpieczaniem wydaje się wybór odpowiedniego materiału elewacyjnego – już na etapie budowy domu lub jego modernizacji. Efektywnym rozwiązaniem są np. deski elewacyjne z włóknocementu, którego główną zaletą jest trwałość i odporność na działanie wielu czynników zewnętrznych – w tym atmosferycznych oraz gnicie, ataki owadów czy gryzoni. – Deski włóknocemetowe CEDRAL powstają z piasku, wody, wapnia oraz spoiwa cementowego zbrojonego włóknem celulozy. To właśnie zawarte w składzie spoiwa cementowe powodują, że deska staje się tak odporna i trwała nawet przez 50 lat – podkreśla Janusz Szymański, Product Manager CEDRAL. 

Wystarczy woda zamiast konserwacji

Deski CEDRAL mają jeszcze jedną przewagę w walce z negatywnymi skutkami smogu. Trwały włóknocement pokryty jest specjalną warstwą kryjącą, dzięki czemu elewacja nie wymaga żadnej konserwacji. Co więcej, wszelkie zabrudzenia, także te spowodowane zanieczyszczonym powietrzem i kurzem, wystarczy przemyć zwykłą wodą z płynem. Elewację CEDRAL można zamontować zarówno na nowo powstałych budynkach, jak i starszych, poddawanych np. termomodernizacji.