Budynek wtopiony w otoczenie

Nowoczesne architektura lubi projekty, które niemal wtapiają budynki w otoczenie. Ten dom pod Częstochową jest doskonałym przykładem! Budynek zwyciężył w konkursie Fasada Roku 2020 w kategorii „budynek jednorodzinny nowy”.

Barka Cieślika, bo tak nazywa się ten budynek, niczym statek wtapia się w malowniczy krajobraz miejscowości Biała (około 10 km od Częstochowy). Dom miał być parterowy, by zapewnić mieszkańcom maksymalną wygodę, a przy tym sprzyjać relacjom rodzinnym. Pierwsze plany zakładały prostą bryłę z dużymi przeszkleniami i płaskim dachem, wpisującą się w definicję nowoczesnych budynków. Warunki zabudowy działki wymagały jednak zastosowania w projekcie dachów spadzistych.

Bryła domu na kształt łodzi

Dom Barka Cieślika nad stawem

Nie chciałem budować typowej, nowoczesnej „stodoły”, która coraz częściej pojawia się w polskim krajobrazie. Jestem architektem, staram się przemycać nowe pomysły, a projektując dla siebie miałem ku temu najlepszą okazję. Zależało mi, aby wymyślić coś innego, na co niewielu moich klientów by się zdecydowało – relacjonuje architekt Daniel Cieślik, autor projektu, właściciel biura Anta Architekci. – Położenie działki nad wielkim stawem przywiodło skojarzenia z łodzią i podsunęło pomysł na dwa dachy w formie żagli.

Most łączący epoki

Kolejną kwestią był wybór rodzaju pokrycia dachu.Któregoś razu przyjechałem na działkę, na której miał wkrótce stanąć mój dom, usiadłem i zacząłem rozmyślać. W pewnym momencie spojrzałem na staw porośnięty trzciną, z której od dawien dawna wykonuje się pokrycia dachowe i wtedy już wiedziałem, że to jest właśnie to – naturalny materiał, który sprawi, że dom będzie tylko tu i nigdzie indziej. Co więcej, paradoksalnie dzięki zderzeniu dwóch światów – tradycyjnego materiału z nowoczesną bryłą, która umiejscawia ten budynek w XXI wieku – może on być jeszcze bardziej nowoczesny – mówi architekt.

Właśnie trzciną, zdrowym, oddychającym materiałem o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych, wykończono dach oraz część elewacji, wyrażając tym samym szacunek do miejsca. W zamian natura odwdzięcza się mieszkańcom wysokim komfortem użytkowania wnętrz, zapewniając ciepło zimą i przyjemny chłód latem.

Fasada roku 2020

Idealnie wyważony efekt osiągnięto, wprowadzając białe tynki elewacyjne, które jeszcze bardziej uwydatniły trzcinę, pozwalając, by odegrała główną rolę w projekcie. – Celowałem w wyższą półkę. Wybór padł na tynki od firmy Baumit, z którą współpracuję właściwie od samego początku, czyli już ok. 18 lat. Część elewacji jest pokryta tynkiem silikonowym Baumit SilikonTop. Elewacja w strefie garażowej to drobnoziarnisty tynk mozaikowy Baumit Mosaik SuperFine, tworzący zgrany duet z czarną bramą. Przypomina mąkę i tworzy piękną, aksamitną powłokę, która wygląda bardzo szlachetnie, pomimo tego, że jest to materiał z kategorii tanich. Naprawdę, coś rewelacyjnego! – mówi architekt Daniel Cieślik.

Okna jak żywe obrazy

Okna z każdego pomieszczenia w domu skierowane są na staw. – Lubię patrzeć na wodę, obserwować, co się na niej dzieje. To mnie uspokaja. Nie ma obaw, że widok, który z nich się rozpościera znudzi się, bo zmienia się wraz z każdą porą roku.

  • Ten niecodzienny projekt został uhonorowany nagrodą główną w konkursie Housemarket Silesia Award 2020. Otrzymał także międzynarodowe wyróżnienie World Design Award 2020. Teraz do puli nagród i wyróżnień dołączyło zwycięstwo w polskiej edycji konkursu Fasada Roku 2020 w kategorii „dom jednorodzinny nowy” i tym samym Barka Cieślika wpisuje się listę obiektów, które będą walczyć w ramach Baumit Life Challenge 2022 – tym razem na poziomie międzynarodowym. Stawką będzie kolejny prestiżowy tytuł – Europejskiej Fasady Roku. Gratulujemy!